[quote]Řidiči v dopravní firmě ZDS-Psota ze Znojma půjdou do časově neomezené stávky za vyšší platy. Autobusy dopravce zajišťují jak linky MHD ve Znojmě, tak meziměstské linky objednávané krajem. Podle zástupce odborářů Libora Weinsteina už jiná možnost než stávka nezbývala.[/quote]

Stávka by se měla uskutečnit v září, termín musí odboráři nahlásit nejméně tři dny předem. Ředitel firmy Petr Chadim řekl, že se k rozhodnutí odborářů zatím nebude vyjadřovat, protože ho dosud neinformovali.

Odboráři drželi stávkovou pohotovost již od dubna a vedli řadu jednání s vedením firmy, i s pomocí zprostředkovatele z ministerstva práce a sociálních věcí. Ředitel firmy Chadim již dříve uvedl, že peníze na zvýšení platů nejsou. Dopravce dostává peníze od města a od kraje podle dříve uzavřených smluv.

„Nyní už jsme pouze e-mailem dostali oznámení, že firma nemá na to, aby zaměstnancům přidala, a vedení ani nenavrhlo žádný kompromis,“ uvedl Weinstein.

Podle jeho tvrzení půjde do stávky zhruba 90 procent všech zaměstnanců, což jsou ve velké většině řidiči. Loni měla firma 113 zaměstnanců, řidičů bylo 87. Stávka se má podle Weinsteina uskutečnit tak, že zaměstnanci nebudou pracovat, autobusové spoje by proto neměly vyjet.

Ve firmě teprve letos vznikla kolektivní smlouva, dosud chyběla. Na jejím znění se vedení s odboráři domluvilo, avšak na platech se shodnout nedokázalo. Pro letošní rok mzda vzrostla o 4,3 procenta.

Odbory chtějí hodinovou mzdu řidiče 90 korun, přičemž do pracovní doby se má počítat i čas, kdy je řidič v práci, ale nejede. K tomu mají zaměstnanci dostávat 20 procent prémie, celkem tedy 108 korun za hodinu.

„Prémie by měl řidič dostat, pokud bude jeho práce bezchybná. Jsme ochotni se v kolektivní smlouvě dohodnout na podmínkách jejich vyplácení,“ řekl Weinstein.

Nyní řidiči dostávají 100 korun za hodinu jízdy a 50 korun za hodinu takzvané čekací doby. Průměrně řidič stráví v práci měsíčně 230 až 280 hodin, hodinová mzda se tak pohybuje mezi 82 a 85 korunami, což je měsíčně kolem 21.000 korun.

Znojemsko přitom patří k poslední oblasti Jihomoravského kraje, kde se linková doprava ještě nesoutěžila. Jednou už kraj tendr zrušil a nyní jej chystá znovu. Jedná se o zakázku za 3,3 miliardy korun a vybraní dopravci mají jezdit podle nových smluv od prosince 2017.

Platy řidičů autobusů se řeší několik měsíců i v celorepublikovém měřítku. Poslední jednání mezi vládou a zástupci odborů a zaměstnavatelů se uskutečnilo minulý týden, k dohodě však nedošlo. Další jednání bude v pondělí. Kvůli nízkým platům v Česku chybí několik tisíc řidičů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno