Zdroj: pixabay.com

[quote]Řidiči společnosti BusLine, která zajišťuje městskou dopravu v České Lípě, o případném vyhlášení stávky rozhodnou po červencové výplatě. Požadují, aby na jejich mzdy šly všechny peníze, které firmě přidalo město. ČTK to řekl předseda místní odborové organizace BusLine Martin Machač. Město na zvýšení platů řidičů uvolnilo 3,6 milionu korun.[/quote]

Předseda představenstva BusLine Radek Chobot dnes ČTK řekl, že se zvýšením platů počítají. Řidiči autobusů v České Lípě kvůli mzdám stávkovali už v dubnu, kdy prakticky ochromili veřejnou dopravu ve městě. BusLine už zaměstnancům poté přidal, průměrná mzda podle Chobota stoupla na cca 28.600 korun.

„Vše odpovídá nařízení vlády, je tam ale mírně krácená prémiová složka mzdy,“ uvedl předseda představenstva Chobot.

Právě tuto složku mzdy by mělo pokrýt zvýšení příspěvku ze strany města.

„V další výplatě řidiči prémie dostanou plus doplatek prémií za období před tím,“ dodal Chobot.

Dříve podle něj peníze nemohla firma uvolnit, neboť zastupitelstvo města o zvýšení rozhodlo až v červnu.

Machač ČTK potvrdil, že mají od firmy slíbeno, že by se růst mezd měl ve výplatě v červenci projevit.

„Pokud nám je nedoplatí, tak se podle toho zachováme,“ uvedl odborář Machač.

Do stávky je podle něj ochotno vstoupit asi 95 procent řidičů českolipské MHD. Odboráři by případný protest řešili v rámci vyjednávání o kolektivní smlouvě, kterou se dosud nepodařilo uzavřít. Další jednání je naplánováno na konec července.

„Budeme požadovat, aby nám BusLine uspokojivě vysvětlil, že peníze získané od města navíc půjdou na naše mzdy,“ dodal Machač.

Kontrola použití peněz je už i součástí dohody firmy s městem. BusLine musí každý měsíc doložit, že peníze použila skutečně pro řidiče v České Lípě.

Česká Lípa je s 37.000 obyvateli třetím největším městem Libereckého kraje. Autobusy společnosti BusLine tam přepraví denně v průměru 6500 lidí. Ročně po městě autobusy najezdí přes 1,2 milionu kilometrů. Českolipská radnice měla původně v rozpočtu na MHD na letošní rok připraveno 35 milionů korun.

Zdroj: ČTK