[quote]Řidiči ve Vyškově si zvykají na dopravní značku Kiss and Ride (K+R), tedy Polib a jeď. Město ji po opravách Hřbitovní a Cukrovarské ulice zavedlo u Základní školy Nádražní 5. Rekonstrukce ulic stála 19 milionů korun, z parkovacích stání před školou vyhradilo město tři pro zastavení rodičů, kteří přivážejí děti. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí města Dana Ryšánková.[/quote]

Hřbitovní a Cukrovarská ulice při opravě dostaly nový povrch, vznikla nová parkovací místa, nové je veřejné osvětlení i zeleň. Rozšířené parkoviště naproti orelskému hřišti je nově zpoplatněné, ostatní parkovací stání jsou bezplatná. Dopravní značkou Kiss and Ride je osazená trojice stání u školy. Řidiči na takto označených místech mohou na krátkou dobu zastavit, aby mohly děti z auta bezpečně vystoupit a přejít do budovy školy.

„Jde o první značku Kiss and Ride ve Vyškově, mnozí se s ní setkávají vůbec poprvé. Věřím, že si na ni řidiči rychle zvyknou a místa určená k rychlému výstupu a nástupu dětí nebudou zbytečně blokovat,“ uvedl místostarosta města Břetislav Usnul.

Doplnil, že v opačném případě by musela městská policie místo vysvětlování a domluv, které v tomto případě volí nejčastěji, přistoupit k udělování pokut.

Řidiči si musejí zvyknout i na nově zavedený jednosměrný provoz. Jednosměrka vede od budovy policie kolem základní školy směrem k Nádražní ulici a podél areálu Orla směrem k obchodnímu domu.

„Chtěli jsme lokalitu, kde se pohybuje velké množství dětí, zklidnit. Řidiči si tudy často zkracovali cestu k obchodním domům z centra města a to způsobovalo komplikace. Zjednosměrnění jistě výrazně pomůže,“ uvedl místostarosta.

V protisměru mohou jezdit pouze cyklisté a dinovláček.

Rekonstrukce Hřbitovní a Cukrovarské ulice začala v září a město ji rozdělilo do dvou etap. První etapa byla zaměřená na část od budovy policie po Nádražní ulici, hotová byla koncem října. Na ni navázala druhá etapa, opravovat se začala část u orelského hřiště a ulice vedoucí k obchodním domům. Ta končí v těchto dnech. Obě ulice jsou už průjezdné.

Značka Kiss and Ride začala platit v roce 2010, původně sloužila jen u zastávek hromadné dopravy. V Česku není nijak častá, některá stání jsou touto značkou označena v Praze, Brně, Plzni nebo v Třebíči.

Zdroj: ČTK