[quote]Hodně lidí již mnohokrát mluvilo o snížení počtu nákladních vozidel na pozemních komunikacích. Nicméně odvětví dopravy musí přijít na efektivní způsob, jak tak učinit.[/quote]
Zdá se, že existuje mnohem životaschopnější a více realistický způsob, jak usilovat o magický cíl 40% snížení nákladní dopravy – uplatnění umělé inteligence.
Průmysl může být pomalý v přijímání nové technologie a má tendenci spoléhat na své lidi. Řízení dopravy je však roztříštěný sektor se stále se měnícím spektrem komplexních proměnných. I když existují některé dobré strategické analytické systémy, které používají sofistikované algoritmy a které pomáhají při jejich provozu, nakonec většina lokalit pracuje v izolaci od lidských rozhodnutí – technické řešení je často poslední možnost.
Problém je ještě umocněn třetí stranou, která předává své dopravní problémy na zákazníky, zpomaluje přijetí technologie. Lidé totiž řeší specifické problémy, namísto holistického přístupu a vymýšlení generických řešení.
Někteří z velkých uživatelů dopravy, jako jsou výrobci automobilů, nyní hledají větší kontrolu nad svou dopravou. Například Honda přijala technologii, která jim umožňuje, aby celý svůj „back in-house“ provoz provozovali za pomoci softwaru 3T.
Mobilní revoluce
Aplikace na smartphony a tablety ukazují „hráče“, kteří skutečně mění „hru“, ale mnoho dopravců si není jisto, jak s touto technologií pokročit.
Výzkum s 500 dopravci dokázal, že existuje příliš mnoho systémů, ale žádná společná operační platforma, na kterou by se menší systémy mohly odkazovat.
Dalším problémem je, že zákazníci často vyžadují použití svých specifických aplikací, což znamená, že dopravce pracuje pro více zákazníků a musí použít celou řadu různých aplikací pro sledování, kontrolu a doklad o doručení.
Nakonec je vše o využití vozidla. Společnosti se zefektivní využitím vozidel na 24 hodin denně. Pomůže také co největší automatizace dopravního procesu, zlepšení viditelnosti a poskytování informací, které organizacím umožní dělat správná obchodní rozhodnutí.
Povýšení umělé inteligence a sofistikovaných algoritmů technik znamená, že poprvé máme počítačové systémy, které mohou pracovat lépe než člověk. Jen málo systému bylo použito pro každodenní plánování. Nový typ systémů může pracovat se všemi proměnnými a reagovat okamžitě.
Aplikace pro smartphone představují dilema pro firmy, které výrazně investovaly do systémů, které byly před 18 měsíci tím nejlepším řešením. Například sofistikované systémy černých skříněk používané ve vozidlech pro sledování všeho – od teploty po nahrávání informací – jsou nyní nahrazeny chytrými telefony. To znamená, že sledování řešení a kontrolní procesy, do nichž firmy investovaly od 2 – 3 milionů liber, jsou během tří let nahrazeny něčím, co na smartphonu stojí 5 liber měsíčně.
Nejlepší aplikace mohou sledovat zásilku, nejenom vozidlo, které nabízí informace v reálném čase. V důsledku toho se kultura mění se společnostmi jako je Honda, která náročné řízení svých operací realizovala prostřednictvím tohoto typu systému, spíše než by ho předala velkým outsourcingovým firmám.
Stačí se jen podívat na firmy jako je Amazon, eBay a Paypal, které mnohem lepé chápou to, jak používat technologii. Vedení odvětví dopravy nesmí zůstat pozadu.
Zdroj: SupplyChain Digital