[quote] Úpravy rizikových míst v dopravě se začnou v Liberci provádět od října. Jde o projekt za více než 38 milionů korun. Na podzim se bude dělat pět ze 13 míst v sedmi lokalitách. Podle původního plánu se mělo vše stihnout letos, kvůli vytíženosti stavebních firem se ale úpravy na některých místech budou dělat až v příštím roce. ČTK to sdělil vedoucí odboru správy veřejného majetku David Novotný.[/quote]

Liberec pro projekt vybral riziková místa s častými dopravními kolizemi. Úpravy by měly především zvýšit bezpečnost chodců. Počítá se s výstavbou chodníků, zábradlí, semaforů nebo úprav přechodů pro chodce včetně jejich nasvícení.

,,Lokality zamýšlených úprav byly vybírány s ohledem na sčítání dopravy 2010. Například ulice Zhořelecká vykazovala již tehdy průjezd 8000 vozidel za 24 hodin,“ uvedl vedoucí odboru správy veřejného majetku David Novotný.

Zhořelecká ulice přijde na řadu jako první. Provoz bude omezen jen částečně a úpravy se budou dělat od října do prosince. Nový přechod pro chodce vznikne u „Fordu“, kde je křižovatka s ulicemi Krajinská a Ostřížová. Úprav dozná i úsek u dopravního hřiště, kde často přecházejí handicapovaní klienti Jedličkova ústavu nebo příznivci fotbalu při cestě na ligové zápasy libereckého Slovanu. Klesání tam svádí motoristy k rychlé jízdě.

,,Naši klienti se v současné době obtížně dostávají na zastávky autobusů do centra města, protože musí přejít frekventovanou silnici. Na vše totiž potřebují více prostoru i času, určitě nám nové přechody usnadní přístup a celkově budou pro spádovou oblast přínosem pro všechny,“ řekl ředitel Jedličkova ústavu Vladimír Ptáček.

Podle Novotného se na podzim bude pracovat v rámci projektu také na Uralské, Kubelíkově a rušné křižovatce ulic Kunratická a Hrubínova, kterou denně projede přes 7000 aut.

Zdroj: ČTK