[quote]Karta MHD Lítačka vyjde Prahu na 80 milionů Kč ročně, řekli na jednání zastupitelů zástupci opozice. Kartu Praha vydává od letošního března a primátorka Adriana Krnáčová mluvila o nákladech maximálně deset milionů. O vyšších nákladech podle opozice informoval před soudem Václav Strnad, ředitel městské firmy Operátor ICT, která kartu spravuje. TOP 09 se proto neúspěšně pokusila na jednání zařadit bod týkající se právě Lítačky. Primátorka výroky opozice při jednání nekomentovala, na dotaz ČTK uvedla, že citovaná částka je nesmyslná.[/quote]

Je zcela evidentní, že zastupitelstvo bylo uvedeno v omyl, nebo oklamáno. Nám tady bylo řečeno, že se vším všudy to bude deset milionů korun, ale před soudem ředitel Strnad mluvil o nákladech 80 milionů korun,“ řekl zastupitel Jiří Nouza. Praze tak podle něj vzniká nová kauza opencard. „Když to spočítám, za deset let je to 800 milionů,“ řekl.

Paní primátorka nás vědomě obelhala. Já chodím k soudu kvůli opencard. Soud, to je něco jiného než toto ochotnické představení, které nám tu každý měsíc uspořádáte. Tady, když se zeptáme desetkrát, tak nám nikdy neodpovíte. U soudu je to jiné, tam se lhát nesmí. A tam jsme se dozvěděli, že bude stát ročně zmíněných 80 milionů,“ řekl zastupitel Václav Novotný. Petr Bříza následně uvedl, že zastupitelům bylo řečeno, že firma XT-Card, která Lítačku dodala, byla vybrána, přitom jí ale byla zakázka prý zadána takzvaně napřímo.

Krnáčová uvedla, že částka 80 milionů je zcela nesmyslná a mimo realitu. „Jsou v ní zahrnuty třeba i náklady na výměnu 600.000 karet, kterým letos končí platnost a vyměnit se musí. Je to několik desítek milionů, které by Praha musela zaplatit tak jako tak,“ uvedla. „Nikdo nemluvil o ročních nákladech deset milionů, to je záměrně zkreslené číslo. Vždy se hovořilo, že pořizovací náklady nepřesáhnou deset milionů, a to jsme dodrželi,“ uvedla. Jakoukoliv jinou kalkulaci podle ní není možné udělat, dokud neskončí pilotní provoz karty.

Předseda dozorčí rady společnosti Operátor ICT Radomír Nepil pak uvedl, že náklady na provoz firmy se rozmělní mezi další projekty. „Operátor bude přebírat další agendy, takže náklady na provoz nepůjdou pouze za Lítačkou tak, jak je tomu nelogicky doposud. Memontálně probíhá analýza agendy a brzy budeme řešit, kterých konkrétních projektů by se mělo týkat,“ uvedl Nepil. Také on výroky o nákladech 80 milionů označil za demagogické.

Soudní řízení, při kterém podle opozice Strnad o částce informoval, je vedeno proti bývalému vedení Prahy složeného ze zástupců ODS a TOP 09 včetně Novotného nebo bývalých primátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka. Žaloba jim vytýká prodloužení smlouvy s majitelem opencard, firmou eMoneyServices. Opencard dosud vyšla Prahu na asi 1,7 miliardy korun.

Karta Lítačka má nahradit opencard. Karty Praze dodala firma XT-Card a jejím správcem je městská firma Operátor ICT, která od města dostává 100 korun za každou vydanou kartu. Jen v prvním týdnu vydala Praha na 3500 karet.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno