[quote]Ceny ropy na světových trzích se včera vrátily k poklesu, a neudržely se tak na zhruba týdenním maximu, kam vystoupily v pondělí. Za jejich poklesem stojí slábnoucí vyhlídky na bezprostřední kroky těžařských zemí, které by omezily nadbytek suroviny na trhu.[/quote]

Cena severomořské ropy Brent vykazovala  kolem 17:00 SELČ pokles o 1,8 procenta na 46,76 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu odepisovala zhruba 0,4 procenta na téměř 44,30 USD za barel.

Rusko a Saúdská Arábie se v pondělí dohodly na spolupráci ve snaze stabilizovat trh s ropou, žádná konkrétní opatření na podporu cen ale zatím nepředstavily.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak signalizoval, že jeho země je připravena přikročit ke zmrazení těžby ropy. Jeho saúdskoarabský protějšek Chálid Fálih ale řekl, že zmrazení těžby v současné době nepovažuje za nutné.

„Stále zde přetrvávají rozdílné názory, což posílí již tak vysokou úroveň skepse ohledně brzkého omezení dodávek,“ řekl analytik Stephen Brennock ze společnosti PVM.

Ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by o možnosti zmrazení těžby a dalších opatřeních na podporu rovnováhy trhu měli jednat v závěru tohoto měsíce na neoficiální schůzce v rámci energetické konference v Alžírsku.

Ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Navzdory pozdějšímu oživení ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 46,76 47,63
New York – Nymex WTI říjen 44,28 44,44

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno