[quote]Podle zprávy agentury Smithers Pira „The Future of Global Printing to 2020“ přináší globálnímu polygrafickému trhu pozitivní vyhlídky tisk obalů a digitální tisk s přidanou hodnotou. Hodnota celosvětové tiskové produkce za rok 2015 se odhaduje na 870 mld. $ (v přepočtu na konstantní hodnotu 824 mld. proti 806 mld. r. 2010), ale celkový objem výroby se propadl z ekvivalentu 50,5 bilionu stránek formátu A4 r. 2010 na 49 bilionů A4 r. 2020.[/quote]

Obecně Smithers Pira předpovídá každoroční růst o 2 % do r. 2020. Jak uvádí Sean Smyth, spoluautor zprávy, „je to měnícím se výrobkovým mixem, kde se zvětšuje podíl výrobků s přidanou hodnotou, zvlášť obalů, a vyhlídky se značně liší podle zeměpisné oblasti.“

Objem a hodnota obalů a etiket soustavně rostou, zatímco u tištěných publikací podstatně klesají, protože je nahrazují elektronická média. Tiskárny jsou také výkonnější, lépe řídí výrobu a používají automatizaci k minimalizaci přípravy a snížení objemu odpadů, proto klesá poptávka po papíru a barvách.

Digitálnímu tisku, hlavně zakázkovému a etiketovému, se daří lépe než analogovému. Proto budou analogové stroje ustupovat, kdežto hodnota digitálního vybavení se více než zdvojnásobí. Stejně tak vykazují přírůstek potiskované materiály s vyšší hodnotou. Prodej barev a laků odpovídá objemům tisku, ale mění se výrobkový mix: více se používá vytvrzování zářením, laky a barevnost.

V Severní Americe, západní Evropě a Australasii poptávka klesá, naopak Latinská Amerika, Střední východ, východní Evropa a Afrika zažívají růst. Co do hodnoty i objemu je nejproduktivnější Asie. Čína dál roste, během roku 2015 překonala co do objemu výroby USA a stala se největším trhem s tiskovinami, i když jejich hodnota je podstatně nižší, v čemž se odráží jiný výrobkový mix a nižší ceny.

Cena 4 200 liber, 318 tabulek, 20 ilustrací.

Zdroj: Packaging

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno