[quote]Rozsah zimní údržby v Liberci bude stejný jako v minulých letech. Přibyly sice některé ulice a chodníky, jiné ale město naopak vyřadilo. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Jana Kodymová.[/quote]

Náklady na průměrnou zimu se ve stotisícovém městě pohybují kolem 30 milionů korun, loňská údržba patřila mezi nejdražší. Stála přes 45 milionů korun. Posypem budou o nadcházející zimě technické služby udržovat 407 kilometrů vozovek a 165 kilometrů chodníků. Odklízet budou také sníh z více než 3500 schodů, 345 autobusových a tramvajových zastávek a dalších míst, jako jsou parkoviště, náměstí nebo cesty v parcích.

Na základě připomínek obyvatel město do zimní údržby zahrnulo některé ulice a chodníky, o něž se zatím nestaralo.

,,Nově se tak budou Technické služby města Liberce starat o úseky komunikací ulic U Sídliště, Malátova, Masarykova a Vřesová, dále například část chodníku v ulici Generála Svobody,“ uvedl náměstek pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela.

Mezi nová místa patří i schody v Haškově ulici a přechod pro chodce v Hlávkově ulici.

Ze zimní údržby naopak město vyřadilo chodníky, které nejsou podle úředníků využívané nebo je nelze udržovat stroji. Podle mluvčí bylo v takových případech zohledněno, aby byla zajištěna zimní údržba chodníků na protější straně ulice.

,,Jedná se například o chodník v ulici Na Výšinách, kdy po pravé straně vedoucí k ulici Aloisina výšina jsou soustavně zaparkovaná auta či překážející popelnice a mechanizaci zimní údržby je znemožněno provést údržbu,“ uvedla Kodymová.

Na zimní údržbě se v krajském městě kromě technických služeb budou podílet také pracovníci Komunitních prací Liberec. Pomáhat budou s ručním odklízením chodníků. O minulé zimě se do zimní údržby v Liberci zapojilo podle potřeby až 90 sypačů, radlic a další techniky a 130 pracovníků na ruční úklid. V zimní sezoně bylo na silnice a chodníky v Liberci vysypáno 3440 tun soli, 2860 tun drtě a 287.009 litrů solanky.

Zdroj: ČTK