[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce v roce 2018 vzahájit v Pardubickém kraji výstavbu několika velkých silničních staveb. Patří mezi ně devítikilometrový obchvat Svitav, severovýchodní obchvat Pardubic, obchvat Sezemic na Pardubicku, druhá část obchvatu Chrudimi a první dva úseky dálnice D35 Opatovice nad Labem – Časy a Časy – Ostrov. Pokračovat bude i další etapa přestavby křižovatky U Trojice v Pardubicích, řekl včera novinářům ředitel pardubické správy ŘSD Bohumil Vebr.[/quote]

„U všech staveb až na výjimky máme územní rozhodnutí a skoro u všech zahajujeme nebo dokončujeme výkupy. V Chrudimi na obchvatu Slatiňan dokončujeme výkupy, Svitavy dokončujeme výkupy, severovýchodní obchvat Pardubic zahajujeme výkupy,“ uvedl Vebr.

Podle něj způsobilo kumulaci staveb přerušení jejich přípravy od roku 2010. Původně se měly některé z nich zahajovat v letech 2015 a 2016.

Klíčovou křižovatku U Trojice ŘSD přestavuje již od roku 2012, v roce 2018 by se měla začít stavět mimoúrovňová křižovatka Palackého.

Poslanec a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník se osobně zaručil, že na všechny připravované stavby se najdou peníze.

„Osobně si nedovedu představit, co by se mělo stát, aby se některá zastavila a čekala na peníze,“ uvedl Kolovratník.

Podle něj je také nutné využít možností dotací z Operačního programu Doprava II.

Všechny stavby mají posudek vlivu na životní prostředí EIA podle dnes již neplatného zákona. U všech proto dělá ŘSD nové posouzení, které by se mělo stihnout v příštím roce.

Zdroj: ČTK