[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje pro příští roky rychlý růst investičních výdajů vzhledem k rychlejší přípravě nových dopravních staveb. Letos je třeba 37 miliard korun, příští rok to má být 45 a v roce 2019 přes 60 miliard korun. V důsledku toho se ale může stát, že v příštích letech nebude dost peněz ve Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI), řekl včera na konferenci v Brně ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala.[/quote]

V minulých letech se přitom nedařilo peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a evropských fondů EU zcela vyčerpat.

Silničáři totiž měli v minulých letech problémy s pomalou přípravou staveb a řada důležitých staveb musela zároveň znovu projít posouzením vlivů na životní prostředí. V současnosti je příprava mnohem rozsáhlejší, Fiala však upozornil na riziko nedostatečné kapacity projekčních kanceláří.

„Aktuálně pracují na přípravě dokumentace pro 100 staveb, což je objem za roky 2014 až 2016. A říkají, že víc kapacity už nemají,“ podotkl.

Loni a letos se dohromady zahajovalo 41 stavebních akcí, příští rok se počítá s 38 a v roce 2018 dokonce se 44. Ještě výrazněji je vidět zrychlení staveb v kilometrickém vyjádření. Loni a letos to je dohromady 144 kilometrů, příští rok to má být 227 kilometrů, z toho 168 na dálnicích.

Mezi nejdůležitější dálniční stavby, s nimiž by se příští rok mělo začít, patří dokončení D1 u Přerova, úseky D3 v jižních Čechách, D6 ve středních a severozápadních Čechách, D11 dále směrem do Polska, D35 ve východních Čechách, obchvat Frýdku-Místku a Otrokovic.

Zdroj: ČTK