[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chystá dokumenty pro vydání územního rozhodnutí k dálnici D3, která má spojit Prahu přes Tábor a České Budějovice s Rakouskem. O územní rozhodnutí chce požádat v příštím roce, po jeho vydání začnou výkupy pozemků. O plánované stavbě jednali v pondělí generální ředitel ŘSD Jan Kroupa a středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) se starosty dotčených obcí, sdělili mluvčí ŘSD a Středočeského kraje Jan Rýdl a Nicole Mertinová.[/quote]

Pro Středočeský kraj je podle Petery výstavba D3 jednoznačnou prioritou. Připomněl, že loni v červenci se podařilo schválit aktualizaci zásad územního rozvoje, ve kterých je již vymezen koridor D3.

„V současné době probíhá příprava dokumentů potřebných pro vydání územního rozhodnutí, o které požádáme v příštím roce. Dále také pokračuje diskuse se zástupci obcí o přesném vedení trasy dálnice. Výkupy pozemků začnou po vydání územního rozhodnutí,“ uvedl Kroupa.

Pondělní jednání svolal Spolek pro výstavbu D3 a R4. Petera jednal s vedením spolku o tom, že by Středočeský kraj měl mít zástupce v dozorčí a správní radě, aby se mohl aktivněji podílet na přípravách stavby.

Budoucí dálnice D3 bude spolu s dálnicí D8 součástí významného evropského koridoru, který spojuje Švédsko s Řeckem v délce přes 3000 kilometrů. Zásadní význam má ale i z hlediska České republiky a Středočeského kraje.

„Vybudováním dálnice D3 dojde k významnému poklesu dopravy na dálnicích D1 a D5,“ uvedl Petera.

Koridor dálnice je tvořen pěti úseky: Praha-Jílové, Jílové-Hostiradice, Hostiradice-Václavice, Václavice-Voračice a Voračice-Nová Hospoda. V rámci jednotlivých úseků se počítá s vybudováním osmi tunelů a 11 mimoúrovňových křižovatek. Výstavba by měla stát 57 miliard korun. Spolu s dálnicí D3 bude nezbytné uvést do provozu i další související stavby jako Václavickou spojku nebo tunel Prostřední vrch. ŘSD zároveň s přípravou D3 pracuje i na vylepšení nynější silnice první třídy číslo 3.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno