Zdroj: Archiv

[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje novou třináckilometrovou silnici mezi D5 a Stodem. Propojí dálnici Praha – Plzeň – Rozvadov s frekventovanou silnicí první třídy I/26 Plzeň – Domažlice, tedy hlavní tepny na Německo. Stavba by mohla začít nejdříve v roce 2022. Informoval o tom ředitel oblasti ŘSD Zdeněk Kuťák.[/quote]

Nová komunikace za více než jednu miliardu korun odlehčí obcím, které jsou od D5 ke Stodu, tedy například Chotěšovu, Líním a Zbůchu. Ty jsou silně zatížené hlavně kamionovou dopravou na trase z Plzně do Domažlic.

Po vybudování silnice pojedou automobily z Plzně po dálnici D5 na nýřanskou křižovatku, kde odbočí na novou silnici vedoucí do Stodu a dále na Domažlice a Německo. ŘSD postaví novou silnici jako takzvaný vystřídaný třípruh, které se často vyskytují v sousedním Bavorsku. V jednom směru povedou dva pruhy a v protisměru jeden a pak se vystřídají. Ve Stodu přejde silnice do dvoupruhu a město napojí nová kruhová křižovatka.

„Je hotová koncepční studie nové silnice, kterou dělalo ředitelství v Praze. Už je projednaná a v teď probíhá na trase geologický průzkum a budeme také zadávat EIA (posudek vlivu stavby na životní prostředí),“ řekl ředitel.

ŘSD také zahájilo práce na navazujícím obchvatu Holýšova, který je dalším městem na silnici I/26 ve směru na Domažlice.

„Máme vzdálenější a bližší variantu. Technickou studii zajišťuje úsek výstavby generálního ředitelství. Teď se bude zpřesňovat trasa,“ řekl Kuťák.

Holýšov chce trasu posunout hlavně kvůli rozšíření průmyslové zóny.

„Spolu s městem tam ještě teď děláme kruhovou křižovatku na vjezdu u autosalonu, což je ale stavba spíše lokálního významu,“ uvedl.

Po otevření obchvatu Staňkova před dvěma týdny je na frekventované silnici Plzeň – Domažlice nejdále příprava obchvatu Babylonu, poslední obce před hranicí. Po něm volají desítky let řidiči, místní i vláda Horního Falcka. Má územní rozhodnutí a stavba by mohla začít v roce 2020 nebo 2021. Aktuální sčítání potvrdilo, že tam za poslední léta vzrostl počet vozů o 70 procent.

Plzeňský kraj dlouhodobě prosazuje rozšíření silnice z Plzně do Domažlic na tři pruhy. Na to by měla odpovědět studie, kterou nyní zpracovává ŘSD k obchvatu Holýšova. Intenzita dopravy na I/26 ale klesá se vzdáleností od Plzně.

„Jestliže nám ve Staňkově ekonomicky vyšel dvoupruh, tak bych ho spíše viděl i dále na Domažlice než vystřídaný třípruh,“ řekl Kuťák.

Podle starosty Staňkova Alexandra Horáka projíždělo městem před dokončením obchvatu přes 9000 aut denně, z toho polovina nákladních. O roku 1990 se počet vozidel zvýšil asi trojnásobně.

Zdroj: ČTK