Ředitelství silnic a dálnic ČR přijalo od roku 2012 řadu opatření, která vedou nejen ke zkvalitnění dopravních staveb a k jejich urychlení, ale také ke snížení jejich ceny.
V důsledku toho se od roku 2012 podařilo u dosud soutěžených dálničních staveb dosáhnout na částky výrazně nižší, než ve své nedávné zprávě uvádí NKÚ. ŘSD změnilo zadávací podmínky, smluvně zabránilo nekontrolovatelnému nárůstu víceprací a výrazně zpřísňuje kontrolní mechanismy, a to již od fáze přípravy, až po samotnou realizaci a převzetí stavby.
Zásadní úpravy byly přijaty ve změně zadávacích podmínek v soutěžích a ve všeobecných obchodních podmínkách, které nově minimalizují riziko víceprací, jejichž odsouhlasení musí být vždy předem. Díky zadávání otevřených výběrových řízení se podařilo vyvolat tlak na stavebním trhu, což má za důsledek snížení ceny z důvodu větší konkurence. Třetí pilíř, na kterém stojí změny v rámci staveb, jsou zásadní úpravy kontrolních mechanismů a jejich postupné uvádění do praxe, a to od fáze přípravy projektů po finální přebírání staveb, což má za následek snížení počtu změn během výstavby a počtu reklamací. Kvalitní příprava staveb zahrnuje intenzivnější pojetí geologie a diagnostiky a při kontrolách staveb ŘSD rozjíždí využívání nových technologií, jako jsou 3D scannery, elektronické stavební deníky, apod.
Dopady těchto konkrétních kroků jsou přitom zcela zřetelné již na stavbách, které od změn v roce 2012 byly soutěženy. V případě dálnice D3 v Jihočeském kraji je cena dálnice za jeden kilometr v úseku Borek – Úsilné 190 milionů korun, v případě druhé stavby na D3 mezi Veselí nad Lužnicí a Bošilcem dosáhla cena 116 milionů korun za kilometr. Probíhající stavby v rámci modernizace D1 se podařilo vysoutěžit za cca 60% předpokládané ceny a řada oprav dálnic a silnic I. třídy jsou na tom podobně. "Jsme připraveni k diskusi o institutu tzv. "bezpečné ceny", která má zajistit reálné ceny staveb, ovšem při zachování jejich kvality.", uvádí David Čermák, generální ředitel ŘSD.
Mimo jiné, tak jak uvádí ve své zprávě NKÚ, k prodražování dopravních staveb docházelo především z důvodu protahující se doby jejich přípravy, kdy k časovým skluzům docházelo především v činnostech souvisejících s územními a stavebními řízeními a majetkoprávními vypořádáváními. Náklady na aktualizace příslušných dokumentací mnohdy dosahují řádově desítky miliónů korun. S tím souvisejí i další vyvolané investice ze stran krajských a místních samospráv, které bývaly podmínkou pro vlastní zahájení staveb a které byly zahrnuty do celkového rozpočtu stavby.
„Důsledně připravené projekty, fungující víceúrovňové mechanismy na straně zadavatele, zadávací podmínky s minimalizací víceprací a s prodloužením reklamačních lhůt a otevřená výběrová řízení, to vše má vliv na cenu a kvalitu dopravních staveb a to vše ŘSD v rámci své činnosti od roku 2012 praktikuje a už s konkrétními výsledky,“ komentuje David Čermák, generální ředitel ŘSD.
Zdroj:řsd