[quote]Íránský prezident Hasan Rúhání v reakci na prodloužení amerických sankcí na dalších deset let nařídil expertům, aby zahájili vývoj motorů na jaderný pohon pro námořní dopravu. Oznámila to včera podle agentury AFP íránská státní televize. Sankce Rúhání označil za porušení mezinárodní dohody o íránském jaderném programu.[/quote]

USA sankcemi chtějí omezit schopnost Íránu financovat terorismus a budovat jaderný potenciál. Po loňském podpisu jaderné dohody s Teheránem dává příslušný zákon Washingtonu možnost zasáhnout v případě, že Teherán smlouvu poruší. Zákon už nedávno schválily Senát i Sněmovna reprezentantů a očekává se podpis hlavy státu.

Rúhání také uvedl, že nařídil ministerstvu zahraničí, aby na mezinárodní úrovni přijalo právní opatření proti „zanedbávání“ dohody o íránském jaderném programu, jehož se podle něj dopouštějí Spojené státy.

Poté, co dohoda vstoupila v platnost, byla část mezinárodních sankcí vůči Íránu zrušena. Teherán ale USA obviňuje, že brání normalizaci jeho ekonomických vztahů se zbytkem světa, zejména v bankovním sektoru.

Zvolený americký prezident Donald Trump v kampani dohodu s Íránem označil za „nejhorší, jaká kdy byla vyjednána“. Podle analytiků tak možná zaujme vůči Teheránu tvrdší postup než jeho předchůdce Barack Obama.

Zdroj: ČTK