Zdroj: Pixabay.com

[quote] Rumunské úřady v pátek zakázaly přelet svým vzdušným prostorem letounu, na jehož palubě byl místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin. Důvodem je podle agentury AFP skutečnost, že Rogozin patří mezi ty ruské představitele, jimž sankce EU zakazují vstup na území členských států unie.[/quote]

,,Potvrzujeme, že tomuto stroji (na jehož palubě se nacházel Rogozin) nebyl dán souhlas k průletu rumunským vzdušným prostorem,“ citovala AFP sdělení nejmenovaného ministerského činitele.

Podle informací rumunských médií byl Rogozin na cestě do Moldavska. Tato bývalá sovětská republika je nyní rozpolcená v zásadě na dva tábory. Jeden se utvořil kolem prozápadní vlády, která usiluje o těsnější obchodní a diplomatické vztahy s Evropskou unií a se Spojenými státy. Druhou skupinu reprezentuje prezident Igor Dodon, jenž chce zemi vrátit pod mocenský vliv Moskvy.

EU zakázala vstup na území svých členských zemí přibližně 150 osobám, včetně blízkých spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina. Rozhodla se tak kvůli ruské anexi ukrajinského Krymského poloostrova v březnu 2014.

Rogozin, který je mezi těmito potrestanými lidmi, podle agentury Interfax proti kroku rumunských úřadů rozhořčeně protestoval. Tvrdil, že vzdušným prostorem EU již letěl, a to bez zásahu zemí, jichž se to týkalo. Jmenoval v této souvislosti Polsko, Slovensko, Maďarsko a rovněž Rumunsko.

S Rumunskem ale podobný problém už jednou zažil, hned v květnu 2014, když se vracel do Ruska z Podněstří, proruské oblasti v Moldavsku. Tehdy na zákaz přeletu reagoval prohlášením, že příště poletí v bombardéru.

Zdroj: ČTK