Zdroj: ICAO

[quote]Ruská civilní letecká služba Rosaviacija odebrala licenci stovkám pilotů a leteckých specialistů. Informoval o tom včera list Kommersant. Piloti se obrátili na Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO) s peticí a požadují zastavit svévoli ruské letecké služby ve vztahu k pilotům a školicím střediskům. Úřad Rosaviacija ale tvrdí, že tito lidé porušili bezpečnostní opatření. O licenci může přijít až čtvrtina ruských pilotů.[/quote]

Autoři petice žádají, aby ICAO provedla kontrolu ruské letecké legislativy a nařídila Rosaviaciji licence vrátit. Podle ICAO se takové otázky ale řeší na domácí úrovni. Ruská letecká služba se brání tím, že během kontrol našla bezpečnostní pochybení. Některé licence se vydávaly na základě falešných informací o cvičení pilotů nebo padělaných osvědčení o zdravotní způsobilosti.

„Veškerá obvinění, že Rosaviacija zbavila piloty licencí nezákonným způsobem, jsou bezpředmětná. Nezákonný byl především způsob, jakým tito piloti licenci získali, a to ještě měli odvahu přepravovat cestující. Nesou neuvěřitelnou míru zodpovědnosti,“ řekl zástupce Rosaviacije Sergej Izvolskij.

Rozhodnutí letecké služby se podle Kommersantu týká několika tisíc leteckých specialistů, včetně vojenských pilotů, navigátorů, mechaniků a letců, kteří se školili v soukromých střediscích. Ta však podle pilotů vyhovují všem požadavkům, které určila přímo Rosaviacija.

V současné době se piloti mohou školit ve státním učilišti nebo na vysoké škole. Soukromá letecká střediska připravují letce soukromých letadel, ale mohou také přeškolit pilota z jednoho typu letadla na jiný. Rosaviacija se teď rozhodla odebrat licenci všem, kteří se alespoň nějakou část studií školili v soukromém středisku.

Zdroj: ČTK