[quote]Ruská železniční společnost Aeroexpress výrazně snížila zakázku na švýcarské vlaky, které mají pomáhat se zajišťováním dopravy během mistrovství světa ve fotbale v roce 2018. Namísto 25 jich chce nyní jen 11, oznámila podle agentury Reuters švýcarská firma Stadler Rail. Na vině jsou podle ní důsledky mezinárodních protiruských sankcí, nízké ceny ropy a slabý rubl.[/quote]

Aeroexpress se na dodávce 25 dvoupatrových příměstských vlaků od Stadleru za zhruba 385 milionů eur (10,4 miliardy Kč) dohodla v roce 2013. Po podpisu dohody ale situaci zkomplikoval propad cen ropy a zemního plynu, mezinárodní sankce vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi a následný propad hodnoty ruského rublu.

Aeroexpressu, který transakci financoval prostřednictvím ruské Gazprombanky, tím vznikly problémy. Objednávku tudíž snížil na 11 vlaků v hodnotě 184 milionů eur (4,9 miliardy Kč), uvedla ruská firma.

Geopolitická situace této transakci právě nepomohla,“ uvedl podle agentury Reuters generální ředitel švýcarské firmy Peter Spuhler na tiskové konferenci v Moskvě. Pro Stadler to je navzdory snížení i nadále největší kontrakt v Rusku.

Vlakové soupravy mají zajišťovat spojení mezi letišti Domodědovo a Vnukovo s centrem Moskvy. Podle švýcarské firmy budou vlaky do mistrovství připravené.

Rusko bude šampionát hostit poprvé v historii. Země očekává, že na fotbalový svátek přijede až jeden milion návštěvníků, což bude představovat nápor pro tamní letiště a dopravní infrastrukturu, napsal Reuters. Cestování mezi 11 pořadatelskými městy by měly usnadnit nákladné modernizace letišť a vysokorychlostních železničních tratí. Potíže domácí ekonomiky, která loni klesla podle statistiků o 3,7 procenta, ale vládu v Moskvě přiměly plánované výdaje na mistrovství omezit.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno