Zdroj: pixabay.com

[quote]Ruské letecké společnosti bojují s odchodem pilotů za prací do Asie, jen za posledních dva a půl roku odešlo ze země více než 300 vysoce kvalifikovaných pilotů. Podle ruského ministerstva dopravy je hlavní příčinou snížení platů leteckého personálu způsobené pádem rublu, napsal list Kommersat. V současnosti čeká na povolení pracovat v zahraničí dalších 400 ruských pilotů, země tak znovu zvažuje navýšit kvótu pro přijetí leteckého personálu ze zahraničí.[/quote]

Letci odcházejí především do Číny, Vietnamu nebo Jižní Koreje, kde podle některých ruských aerolinií jsou státem vytvořené příznivé podmínky pro přijetí zahraničního leteckého personálu. Země nemají žádná omezení ani kvóty pro zahraniční piloty a přijetí personálu z Ruska a dalších zemí navíc zajišťují specializované agentury.

Ruské aerolinie od roku 2011 usilují o zvýšení kvót pro přijetí zahraničního personálu, vláda ji pak v roce 2014 stanovila na 200 míst za rok. Kvůli pádu rublu a poklesu objemu civilní dopravy v Rusku však poptávka na práci v zemi klesla.

Největší ruské aerolinie Aeroflot v současné době zaměstnávají 21 zahraničních pilotů, 18 z nich jsou z Česka. Svou přidělenou kvótu, 80 lidí za rok, však přesto nenaplňuje. Aerolinie přitom v minulosti až pětkrát zvyšovala plat letců. Kapitán letadla tak pobírá měsíčně 470.000 rublů (asi 193.000 Kč), pilotní instruktor pak 500.000 rublů (asi 205.500 Kč).

Platy pilotů v Číně jsou přitom podle listu Kommersant až čtyřikrát vyšší. Piloti létající s čínskými aerolinkami mají navíc lepší pracovní dobu a více dní dovolené.

Zdroj: ČTK