[quote]Společnost Toyota Material Handling se už roky řadí mezí globální lídry v oblasti manipulační techniky, přičemž se netají ambicí stát se číslem jedna na trhu. Jak se tuto neskromnou ambici daří naplňovat? A jak se daří tuzemské dealerské síti? Hraje při výrobě nové manipulační techniky nějakou roli design? To vše i mnohem více nám při dnešní snídani prozradil obchodní ředitel Tomáš Jerie.[/quote]

Jak se společnosti dařilo v poslední době? Dosáhla nějakého významného úspěchu?

Je spousta věcí, na které můžeme být právem hrdí. Koncem března jsme uzavřeli finanční rok, známe tedy všechna klíčová čísla a musím říci, že jsem moc rád, že se nám podařilo navázat na předcházející roky a pokračovat v kontinuálním růstu. Růst obecně považuji za jedno z nejdůležitějších kritérií úspěchu obchodní společnosti. A nám se daří růst napříč všemi útvary.

Rostli jsme v celkových tržbách, na což měly zásadní vliv rekordní výsledky české organizace, jichž jsme vloni dosáhli  – nejvyšší počet vozíků umístěný na trh (hnaných i paletových), obrat servisního oddělení nebo tržby za krátkodobé pronájmy. Pyšní jsme i za rekordní obrat v oddělení Logistic Solutions, které se specializuje na propojení vozíků a komplexnějších řešení v oblasti regálů, bezpečnosti a školení, správy flotily vozíků nebo automatizace. Právě v této oblasti se nám podařilo získat nové významné zákazníky pro řešení spočívající na plně automatizovaných vozících.

Jsem moc rád, že se na našem úspěchu podílela celá společnost a věřím, že jsme v uplynulém období udělali mnoho správných kroků a aktivit, které nám umožní posilovat naši pozici na českém trhu i v budoucích letech.

V rámci programu Toyoty Vize 2020, jejíž součástí je úsilí o dosažení pozice č. 1 na trhu manipulační techniky, společnost zavedla síť dealerů v ČR. Jak se daří tuzemské síti? A daří se vám naplňovat stanovenou ambici?

V České republice využíváme pro prodej našich produktů tři prodejní kanály. Zaprvé je to přímý prodej, tzn. síť našich vlastních obchodníků. Za druhé je to nepřímý kanál, tedy dealerská síť, kterou jsme začali budova před čtyřmi lety a která dnes stojí již na čtyřech profesionálních a kompetentních partnerech. Třetí částí, kterou rozvíjíme a kde cítíme docela významný potenciál do budoucna, je oblast e-commerce.

Dealerská síť je pro nás stále významnějším distribučním kanálem. Ustanovili jsme pozici manažera zodpovědného za její koncepční řízení a další úspěšný rozvoj. V uplynulém fiskálním roce se nám poprvé podařilo překonat hranici 100 prodaných vozíků přes dealery. Celkově dealerská síť zatím netvoří velkou část našeho obratu v prodeji vozíků, ale její podíl se meziročně dramaticky zvýšil a jsem přesvědčen, že bude dále posilovat.

Jaká inovace v oblasti manipulační techniky Vás v poslední době nejvíce zaujala?

Toyota Material Handling má jako globální lídr ambice být společností, která nastavuje budoucí trendy. Je velmi inovativní a ukazuje, kam se může a pravděpodobně bude náš obor posouvat. Napomáhají tomu i obrovské zkušenosti z automobilového průmyslu. V České republice se snažíme dlouhodobě prosazovat všechny nové trendy, praktické věci, o kterých jsme přesvědčeni, že pomohou našim zákazníkům zvyšovat produktivitu i bezpečnost jejich provozů a samozřejmě, že budou mít pozitivní vliv na jejich provozní náklady.

Například již před několika lety jsme začali jako první na českém trhu dodávat vozíky s li-ionovými bateriemi. Tato technologie zásadním způsobem mění parametry nasazení a využití vozíků a klíčovým způsobem optimalizují jejich provoz z hlediska disponibility a nákladů na energii. Máme s jejich provozem v ČR již téměř 5 let zkušeností, a tedy velký náskok proti konkurenci. Li-ionové baterie můžeme dnes dodat již prakticky pro celý sortiment skladových i čelních vozíků a představit zajímavé reference.

 

Jiným nástrojem, který vnímám jako velmi důležitý, protože umožňuje zákazníkům aktivně řídit a hlídat produktivitu i nákladovost v oblasti manipulace s materiálem, je fleet management systém I_Site. Tento systém již využívá více než 45 000 uživatelů po celém světě, což je rovněž nejvyšší počet od jeho zavedení v roce 2008.

I naše branže prochází změnami, které ovlivňují již nějakou dobu jiné obory. Mám na mysli automatizaci a její uplatnění v logistice a manipulaci. Je to určitý předěl v našem oboru a my do něho významně promlouváme. V celé Evropě Toyota uvedla do provozu již téměř 600 automatických vozíků. Jak jsem již zmínil i v ČR jsme realizovali řešení s plně automatizovanými vozíky – ručně vedenými zakladači, tahači nebo retraky – ve společnostech, které nejmodernější technologie využívají mezi prvními a těží z jejich výhod. Okruh společností, které se o takové řešení zajímají, se neustále rozšiřuje.

Jak velkou roli hraje při výrobě nové manipulační techniky design? Když pomineme všechna ostatní důležitá kritéria, může být design i v takovém odvětví, jako je právě manipulační technika, předmětem komerčního úspěchu?

Jsem přesvědčený, že i v naší branži, kde uživatelem našich produktů není člověk, který by si je kupoval jen tak pro radost, ale manipulační vozíky vnímá jako pracovní nástroj, hraje design velkou roli. Řekl bych, že hlavní role designu spočívá v praktičnosti vozíků, v přispění k jejich vyšší bezpečnosti, přes lepší manévrovatelnost a uživatelskou přívětivost k vyšší produktivitě. Mnoho našich zákazníků využívá vozíky v třísměnném provozu a jejich praktická použitelnost, ergonomické a bezpečnostní parametry jsou klíčovým výběrovým kritériem.

Dnes má již velká většina společností sofistikovaně nastavené modely nákupních procesů a musím říci, že pro mnohé z nich jsou konstrukční, ergonomické, a tedy designové prvky jedním z výběrových kritérií, protože podstatně ovlivňují provozní náklady vozíků.

Jsem rád, že v případě Toyoty velmi pozitivně.

Je něco, čím se Toyota MH výrazně odlišuje od konkurence?

Nechci se vyjadřovat o konkurenci. Jsem rád, že se nám daří prodávat na českém trhu stále více vozíků. Jedním z důvodů, který stojí za naším úspěchem, je kompetentnost a přístup našich zaměstnanců. A to nejen v té první, obchodní linii, ale i lidí v podpůrných týmech a samozřejmě v servisu.

Vnímáme svět kolem nás, vnímáme citlivě nové potřeby zákazníků a snažíme se v tomto duchu měnit i procesy uvnitř naší organizace. Přestože naše jednotlivé činnosti a služby vždy souvisí s manipulací s materiálem, je důležité, že dokážeme celé portfolio produktů a služeb skloubit a propojit do komplexní nabídky s vysokou přidanou hodnotou a být tak pro zákazníky strategickým partnerem. Dokážeme zajistit komplexní problematiku spojenou s manipulací a skladováním – financování, pronájmy, řešení regálového systému, řešení štíhlé logistiky, správu flotily, školení řidičů, automatizaci, bezpečnostní pakety a jiné.

Stále více klademe důraz na konzultační stránku a poradenství. Nejsme jen firma prodávající vozíky, ale dokážeme zanalyzovat stávající situaci a navrhnout řešení, které tuto situaci dokáže optimalizovat v souladu s potřebami zákazníka. Vedle velmi dobrého a kvalitního produktu si tak zákazník od nás kupuje i naše zkušenosti a znalosti.

Snažíme se o proaktivní přístup, kdy sami přicházíme k zákazníkovi s návrhy, jak optimalizovat jeho provoz, jak zvyšovat bezpečnost, jak dosáhnout snížení nákladů. Hledáme partnery pro dlouhodobé vztahy a odezva z trhu nám dává za pravdu, že toto je cesta, o kterou mají zákazníci zájem a kterou považují za správnou a pro sebe za přínosnou.

Prozradíte nám aktuální cíle/plány, které si společnost nastavila?

Máme ambiciózní cíle a plány, stejně jako v minulosti. Jsou v souladu s globálním programem Toyoty Vision 2020, který předpokládá tržní prvenství nejen v celosvětovém měřítku (od roku 2001 nepřetržitě až dosud), ale také v Evropě i na jednotlivých evropských trzích včetně České republiky. Naším cílem je tedy postupné zvyšování tržního podílu a získání postu jedničky na českém trhu nejpozději v roce 2020. V tuto chvíli jsme si upevnili pozici silné dvojky.

Co je pro Vás největší motivací v pracovním životě?

Jsem člověk, který celý život sportuje a obecně vidím ve sportu mnoho analogií s obchodem.

Týmová práce s kvalifikovanými a fajn lidmi, které pracovat pro Toyotu baví i velmi rychlá zpětná vazba od zákazníků. Určitě mě motivuje nutnost přizpůsobit naši strategii novým trendům a velmi dynamicky se měnícímu prostředí. V neposlední řadě samozřejmě i obchodní úspěch. Bez něj by to nebylo ono… Fakt, že se nám jako společnosti daří a že je Toyota v ČR vnímána jako velmi úspěšná organizace, mě moc těší a zároveň nás všechny i zavazuje do budoucna.

Je něco, na co jsme se nezeptali, ale k čemu byste se chtěl vyjádřit?

Ještě jednou bych rád poděkoval všem ze skoro 700 návštěvníků letošního ročníku akce Toyota Demo Days. Jejich účast i pozitivní zpětná vazba je pro nás právě jednou z motivací, pro kterou rádi podstupujeme několikaměsíční náročnou přípravu této největší profesní akce v ČR.