[quote]Samotné identifikační číslo vozidla, tedy VIN kód, není podle úřadu na ochranu soukromí osobním údajem, není-li spojeno s dalšími daty, které mohou identifikovat majitele vozu. Vyplývá to z informací, které mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů David Pavlát uvedl na webu úřadu v souvislosti s možnostmi zveřejňování VIN kódů v souvislosti s prodejem vozidel.[/quote]

„Účel ochrany práv a právem chráněných zájmů z důvodu zamezení nepravdivých technických údajů při zveřejňování informací o prodávaných automobilech, za předpokladu, že VIN kód není spojován s dalšími osobními údaji, se úřadu jeví jako legitimní,“ uvedl mluvčí.

Odkázal na dosavadní stanoviska ÚOOÚ v této věci. Podle nich „pouze na základě VIN není možné určit osobní údaje vlastníka vozu“. Pokud by ale byl tento kód propojen s registrační značkou vozidla, bylo by to už zpracováváním údajů ve smyslu zákona.

Jestliže by byly s VIN kódem zpracovávány například informace o tom, zda je vůz pravidelně v servisu nebo jaká je jeho spotřeba kvůli statistickým účelům, aniž by byl následně kontaktován majitel vozu, o zpracovávání osobních údajů by se podle úřadu nejednalo.

Zdroj: ČTK