[quote]Silnice mezi Mostem a Litvínovem se nejspíše rozšíří na čtyři pruhy. Bezpečnostní rada státu dala ministrovi dopravy Danu Ťokovi za úkol připravit návrh projektu. Rozšíření komunikace I/27, která vede podél největšího chemického areálu v Česku, požadují obě města a Ústecký kraj. O výsledcích jednání bezpečnostní rady státu informovala mluvčí kraje Lucie Dosedělová.[/quote]

O rozšíření silnice usilují samosprávy na severu Čech dlouho. Teprve po loňské havárii v Unipetrolu, při které museli chemičku opustit zaměstnanci a do areálu najíždělo 40 hasičských jednotek, našly jejich žádosti odezvu. „Je to pozitivní zpráva a chci věřit, že když stát investuje do projektové přípravy, že také v rozumném čase zajistí i realizaci rozšíření silnice mezi Mostem a Litvínovem, protože je to otázka nejen dopravní, ale především bezpečnostní,“ uvedl mostecký primátor Jan Paparega.

Při srpnovém výbuchu a požáru v Unipetrolu policie silnici uzavřela. Litvínovská starostka Kamila Bláhová uvedla, že rozšíření komunikace je nutné pro plynulejší nájezd vozů záchranářů a pro rychlejší případnou evakuaci. Cestování mezi oběma městy často také komplikují nehody na silnici, kvůli nimž bývá doprava odkloněna.

Rozhodnutí bezpečnostní rady státu uvítalo také vedení kraje. „Nedávná havárie v průmyslovém areálu nám jen dokázala, že je potřeba myslet nejen na podobné situace v budoucnosti, ale i například na dopravní nehody, které mohou zablokovat oba jízdní pruhy a tím tak pohyb záchranných složek dost zkomplikovat,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček.

Souhlas s rozšířením silnice již dříve vyjádřil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s poukazem na rozšiřující se provoz chemických závodů a sílící kamionovou dopravu.

Zdroj: ČTK