Obě strany podepsaly formální dohodu o výměně informací, odborných znalostí pro využívání pobřežní energie v Šanghajském přístavu. Slavnostnímu podpisu dohody předcházelo šest schůzek americko-čínského strategického a ekonomického dialogu, kterému předsedá americký ministr zahraničí John Kerry, ministr financí Jacob Lew, dále čínský více premiér Wang Yang a státní rada Yang Jiechi.
Eco-partnerství rozšíří dohodu o přátelství mezi zmíněnými přístavy, kterou zástupci podepsali v roce 1998. Čínská strana se obracela na starostu Los Angeles ohledně pomoci při snižování emisí lodní dopravy a využívání pobřežní energie.
Starosta Los Angeles Eric Garcetti řekl, „Los Angeles stále vidí výhody zeleného růstu pro zdraví a ekonomiku. Dychtivě podporujeme našeho největšího obchodního partnera v rozšíření projektu „Shore power program“.
„Jsme poctěni, že můžeme naše znalosti a zkušenosti sdílet se Šanghajským přístavem a podpořit progresivní environmentální iniciativu v největším přístavu na světě,“ vyjádřil se výkonný ředitel přístavu Los Angeles Gene Seroka.
Eco-partnerství naplňuje cíle desetiletého rámce spolupráce v oblasti energetiky a životního prostředí, kterou Čína s USA započali v roce 2008. Eco-partnerství přístavů Los Angeles a Šanghaje je jednou dohodou ze šesti, které se během těchto dnů podepsaly.
Los Angelský přístav bude sdílet znalosti především z oblastí regulací, pravidel, norem, elektrických sazeb a podporu pobřežní energie. Experti z Los Angeles pomohou čínské straně nastartovat pilotní program Waigaoqiao kontejnerového terminálu a stejně tak pomohou s fází III v šanghajském hlubokomořském přístavu Yangshan.
Obě strany nyní připravují plán k uskutečnění iniciativy během následujících tří let. Důležitým bodem je využívání pobřežní energie, která umožní lodím v kotvištích vypnout pomocné motory, přičemž budou moci využít čistou energii pro napájení palubních systémů. Přístavy musí mít potřebnou infrastrukturu a lodě musejí být přizpůsobené pro využívání pobřežní energie.
Přístav Los Angeles pobřežní energii využívá nějaký čas a pozoruje výrazné šetření energie a snižování znečištění. Od roku 2005 do roku 2012 přístav zredukoval emise až o 88 %.
Zdroj:elogistika.info