[quote]Odhalit psychické potíže pilotů by mohly předem neohlášené lékařské kontroly. V rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung to prohlásil ředitel německých aerolinek Lufthansa Carsten Spohr. Jeho návrh je reakcí na březnové letecké neštěstí stroje společnosti Germanwings, kterou Lufthansa vlastní. Katastrofu, při které zahynulo všech 150 lidí na palubě, podle vyšetřovatelů záměrně způsobil druhý pilot.[/quote]

Lufthansa je podle DPA toho názoru, že provádění takovýchto kontrol musí vzejít z rozhodnutí státu, proto by se záležitostí měla zabývat státní komise pro bezpečnost v letecké dopravě. Ve hře jsou například testy, které mohou odhalit zneužívání drog či léků.

Odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC) přislíbil, že návrh státní komise projedná. VC zároveň varoval před unáhlenými rozhodnutími, neboť je ještě příliš brzy činit z nehody závěry. „Musíme nejdříve počkat na závěrečnou zprávu,“ uvedly odbory.

Airbus A320 aerolinek Germanwings se na konci března zřítil v Alpách na jihu Francie během letu z Barcelony do Düsseldorfu. Vyšetřovatelé tvrdí, že pád záměrně způsobil druhý pilot, který se v kokpitu po odchodu kapitána na toaletu zamkl a následně navedl stroj do horského masivu. Mladý pilot podle dosavadních výsledků vyšetřování trpěl psychickými problémy.

Evropské aerolinky po nehodě nařídily, aby byli v kokpitu vždy nejméně dva lidé. Některé společnosti, včetně ČSA a Travel Service, toto pravidlo dodržovaly už dříve.

Zdroj: ČTK

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno