Zdroj: freeimages.com

[quote]Internetová firma Seznam.cz spustila testovací verzi svých Jízdních řádů. K existující aplikaci Pubtran ode dneška přibyla samostatná webová služba, hledání na domovské stránce Seznam.cz a také aplikace pro operační systém iOS. Jízdní řády jsou navázány na mapové podklady ze služby Mapy.cz. Seznam to dnes oznámil v tiskové zprávě.[/quote]

Seznam.cz vede od roku 2011 soudní spory s firmou Chaps, která data o dopravním spojení na základě pověření ministerstva dopravy shromažďuje. Firma má data poskytovat ostatním subjektům ve strojově čitelném formátu, což dělá jen částečně. Chaps za to v minulosti dostal pokutu od antimonopolního úřadu, proti které se odvolal. Data od Chapsu kupuje exkluzivně Mafra pro konkurenční službu Idos.cz. Seznam získává údaje přímo od dopravců.

„Rozhodli jsme se vybudovat konkurenci dosud jedinému celorepublikovému hráči. Ten podle nás dlouhodobě zneužívá fakt, že má exkluzivní data, a dále je nezveřejňuje správně, přestože mají být ze zákona otevřená. Z provozu aplikace Pubtran i hledání spojení na Mapy.cz vidíme, že o náš způsob plánování tras veřejnou dopravou je zájem. Proto nás od spuštění Beta verze neodradilo ani to, že vinou monopolu stále nemáme komplexní informace,“ uvedl produktový manažer Jízdních řádů Seznamu Jan Štěpán.

Seznam tvrdí, že výhodou Jízdních řádů je využití vlastních mapových podkladů, což lidem umožňuje podívat se zároveň na informaci i na trasu vybraného spoje. Obojí lze prokliknout pro získání bližší informace.

Kompletní data má Seznam.cz v Jízdních řádech například v Jihomoravském kraji, v Praze či Plzni. Na jiných místech republiky mohou některé informace, jako například zpoždění, chybět. Veřejně dostupné zatím nejsou ani jízdní řády všech vlaků, tramvají, trolejbusů či mezinárodních linek.

Seznam zároveň nabízí informace o spojích v některých městech v Itálii, Španělsku a Francii. Jízdní řády zahrnují Florencii, Benátky, Bolognu, Palermo, Grenoble, Marseille, Nice, Bordeaux, Paříž, Barcelonu, Madrid, Valencii či Malagu.

Zdroj: ČTK