[quote]Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude moci financovat širší okruh investičních akcí než dosud. Umožnit mu to má novela, kterou minulý týden podepsal prezident Miloš Zeman.[/quote]

Novela umožní fondu nově rozdělovat peníze například na údržbu vodních cest, na stavbu a údržbu překladišť zboží z železnice na ostatní druhy dopravy nebo na vybavení letišť na ochranu před terorismem.

Fond bude moci financovat také opravy místních komunikací v místech, kde kříží významné silnice nebo železniční trať. Poskytovat bude moci peníze i na pořizování strojů nezbytných pro výstavbu a modernizaci silnic, dálnic a regionálních i celostátních drah. Pokud nakoupené stroje budou ve vlastnictví státu, bude smět fond financovat i jejich opravy a údržbu. Místo financování údržby cyklostezek by měl nově dávat peníze na jejich opravy.

Fond bude také moci financovat i přeložky a opravy vodních toků vyvolané dopravními stavbami. Krajům nebo obcím bude smět poskytovat účelově vázané úvěry za nekomerční úrok. SFDI bude také opět smět zřizovat účty u běžných bank, nejen u České národní banky. Nyní smí mít účty jen u ČNB, která k nim ale nevydává platební karty. Zaměstnanci fondu proto nemůžou na služebních cestách platit kartami, což jim způsobuje potíže.

SFDI má ve svém letošním rozpočtu téměř 66 miliard korun. Jeho účelem je rozvoj, výstavba, údržba a modernizace silnic a dálnic, železničních dopravních cest a vnitrozemských vodních cest.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno