[quote]Německý průmyslový koncern Siemens a kanadský výrobce vlaků a letadel Bombardier jednají o spojení svých divizí železniční techniky do společného podniku. Agentuře Reuters to včera sdělily dva informované zdroje.[/quote]

Jednání podle jednoho ze zdrojů pokročila poměrně daleko. Obě společnosti zprávu komentovat odmítly.

Bombardier, Siemens a francouzský Alstom, tedy tři přední západní výrobci železniční techniky, v posledních letech vzájemně jednali o různých formách spojení těchto aktivit. Snahám o spojování na tomto poli dodala naléhavosti světová expanze čínské společnosti CRRC, která vznikla v roce 2015 fúzí dvou předních čínských výrobců vlaků.

Společný podnik Siemense a Bombardieru by měl roční tržby kolem 16 miliard dolarů (402 miliard Kč) a každá ze společností by k nim přispěla zhruba stejným dílem. Úhrnné výnosy by odpovídaly polovině tržeb CRRC.

Spojení by ale vyžadovalo souhlas antimonopolních úřadů. Když se obě společnosti pokoušely o spojení svých železničních aktivit naposledy, nevyšlo jim to kvůli námitkám evropských úřadů pro hospodářskou soutěž. Mezitím se počet aktérů v celém odvětví v rámci pokračující konsolidace odvětví výrazně snížil.

Zdroj: ČTK