[quote]Zimní údržba silnic druhé a třetí třídy stála od října do konce prosince loňského roku Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) přes 12 milionů korun. Jde o nejmírnější nástup zimy minimálně za poslední desetiletí, sdělila Helena Mráčková z tiskového oddělení krajského úřadu. Silničáři evidují jen 19 dnů, kdy v kraji musely vyjet sypače zmírňovat následky sněžení či náledí.[/quote]

Zásluhu na nízké intenzitě zimní údržby silnic měl především mimořádně teplý a suchý prosinec. Za celý uplynulý měsíc zaznamenali silničáři na krajských silnicích jen 11 zásahových dnů, což se ještě v historii ŘSZK (od roku 2001) nikdy nestalo. Zásahový den je takový den, ve kterém alespoň v jednom z okresů Zlínského kraje vyjel na silnice zmírňovat následky zimního počasí alespoň jeden sypač či vozidlo s radlicí.

„Zprávy meteorologů o rekordně teplém prosinci u nás můžeme podle rozsahu zimní údržby silnic potvrdit,“ uvedl provozně-technický náměstek ŘSZK Radek Berecka. V prosinci 2015 se pluhovalo pouhých 62 kilometrů krajských silnic (ve stejném období roku 2014 to bylo 22.332 kilometrů), posypalo se 3795 kilometrů silnic a spotřebovalo se při tom 155 tun soli a 100 tun inertního posypu.

V prosinci 2014 to bylo 34.453 kilometrů posypaných silnic, 1697 tun soli a 3121 tun inertního posypu. Celkové náklady na zimní údržbu krajských silnic dosáhly v uplynulém měsíci částky 4,820 milionu korun, o rok dříve to bylo 17,376 milionu. Z nich převážnou část, 3,515 milionu Kč, tvořily náklady za dispečink a pohotovost vozidel.

„Díky mírnému začátku zimy mohly být původně vyčleněné prostředky na zimní údržbu přesunuty na jiné práce – například na čištění příkopů, prořezávání vegetace podél silnic, opravu svodidel, zábradlí a svislého dopravního značení a podobně,“ uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

Zimní údržba silnic na začátku ledna se ale už více podobá obvyklému průměru z minulých let.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno