[quote]Silničáři v polovině února vyberou firmu, která provede archeologické průzkumy na prvních dvou úsecích budoucí D35 v Pardubickém kraji. Když tendr nezkomplikují odvolání, práce začnou na přelomu března a dubna. Novinářům to v pondělí řekl ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr.[/quote]

Silničáři si pořídili letecké snímky, které ukazují, že se v úsecích Opatovice nad Labem a Časy a Časy Vysoké Mýto dají očekávat cenné nálezy, na území bývaly významné sídelní celky.

„Je to jedinečná příležitost, jak jít pod skrývku, archeologové můžou získat významné informace o životě našich předků,“ řekl ředitel odboru strategie ministerstva dopravy Luděk Sosna.

Náklady na výzkum podle Vebra nebudou tak vysoké, jak se očekávalo, zemní práce vyjdou levněji. Z půl miliardy korun se celkové výdaje mohou snížit až na polovinu.

Společně s dálnicí D11 je to poprvé, kdy stát vyhlásil soutěž na archeologické průzkumy pod budoucími silnicemi, dřív se o tendry starala hejtmanství a jimi zřizovaná muzea. Archeologické nálezy poté připadnou kraji.

Harmonogram přípravy dálnice D35, která bude novou spojnicí Čech s Moravou, silničáři dodržují. V příštím roce by měla začít výstavba prvních dvou úseků, práce potrvají odhadem do roku 2021. Jenom na území Pardubického kraje má vzniknout ještě dalších šest úseků, podle Vebra by jejich stavba mohla navázat na první dva.

Poslanec Martin Kolovratník v pondělí novinářům řekl, že D35 má prioritu a peníze jsou na připravené. Letos mají silničáři k dispozici 415 milionů korun, v letech 2018 až 2019 by s pomocí evropských dotací měli na výstavbu dostat ročně dvě miliardy korun a zároveň dalších 364 milionů korun na přípravu dalších úseků, dodal ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica.

Zdroj: ČTK