[quote]Firma Silon z Plané nad Lužnicí chce zvýšit odměnu pro ty, kteří přivedou nového kolegu. Zaměstnanec, jenž doporučil nového pracovníka, dosud dostával 5000 korun, nově by to mělo být 15.000 Kč. ČTK to řekla Lucie Vančurová z marketingu firmy. Silon, jediný tuzemský výrobce PES stříží a kabelů, který v Česku zaměstnává 550 lidí, čeká letos tržby přes čtyři miliardy korun.[/quote]

Motivační programy využívají i další firmy. RM Gastro, která ve Veselí nad Lužnicí vyrábí profesionální kuchyňská zařízení, dává za přivedení nového pracovníka od 14.000 do 28.000 korun. Českobudějovická firma Viscofan CZ, výrobce umělých střívek pro masný průmysl, 10.000 Kč.

Firmě Silon chybí devět zaměstnanců, například zámečník a operátor výrobní linky. Zaměstnancům nabízí příspěvek za doporučení nového kolegy, který bude muset zůstat ve firmě půl roku. Prémii 5000 Kč za doporučení uchazeče letos dostalo 15 lidí.

„Ale finance nejsou ten klíč, je to soubor opatření. Jedná se pouze o doplňkový nástroj při náboru,“ řekl ČTK vedoucí marketingu Radek Matouš.

Silon se nepotýká s žádným masivním odlivem pracovníků. Mění se převážně tak, že odejdou do důchodu nebo na mateřskou dovolenou. V závodu s více než šedesátiletou tradicí je i několik generací zaměstnanců z jedné rodiny. Mezi firemní benefity patří příspěvek na dětské tábory, na kulturu a sport. Silon připravuje web pro uchazeče o práci, nabízí stipendia studentům Centra odborné přípravy v Sezimově Ústí.

„Myslím, že funguje to osobní doporučení a to, že Silon není montovna,“ řekl Matouš.

Silon patří v Evropě mezi pět největších výrobců PES stříží a kabelů, letos čeká tržby přes čtyři miliardy korun. Loni i předloni byly 3,9 miliardy. Jeho výrobky jsou třeba ve vozech Porsche i na fotbalovém stadionu Bayernu Mnichov. Polovina produkce jde do automobilového průmyslu.

Firma zpracuje ročně miliardu PET lahví, dováží je z celé Evropy. Za rok Silon vyrobí téměř 100.000 tun materiálu. Polovinu produkce tvoří vlákna, druhou část kompaundy, tedy materiály pro další zpracování. Většina výrobků jde na export do více než 30 zemí. Od 1. září je novým jednatelem zodpovědným za výrobu Drahomír Koudelka, působil v automobilovém průmyslu. Příští rok by měla začít výroba v novém závodu v USA na předměstí Atlanty. Roční kapacita linky na kompaundy tam bude až 8500 tun.

Zdroj: ČTK