Zdroj: DENÍK/Attila Racek

[quote]Situace mezi zaměstnanci brněnského dopravního podniku je napjatá a nálada radikální. Odborářům vadí, že před pátečním jednáním o kolektivní smlouvě na příští rok neznají protinávrh vedení. Svůj návrh přitom předložili zhruba před dvěma měsíci. V zákulisí navíc kolují informace, že protinávrh bude protipólem jejich návrhu, řekl předseda odborů Libor Weinstein.[/quote]

Předpokládá, že dohodu se uzavřít nepodaří. Vedení podniku naopak tvrdí, že s odbory průběžně jedná a snaží se domluvit na kompromisu. O stanovisku podniku informovala jeho mluvčí Linda Hailichová.

Podle zákona začíná kolektivní vyjednávání poté, co jedna strana předloží druhé písemný návrh na uzavření kolektivní smlouvy. Do sedmi pracovních dnů, pokud si zaměstnavatel a zaměstnanci nedohodli něco jiného, má pak oslovený odpovědět a vyjádřit se k návrhům, které odmítá. Pak se o návrzích jedná.

Odboráři brněnského dopravního podniku chtějí mimo jiné růst mezd o osm procent, zvýšit odstupné, vadí jim také propouštění zaměstnanců údržby a oprav vozidel. Weinstein proto řekl, že odbory sáhnou ke všem možnostem, jaké jim dává zákon.

„Postup je poměrně přesně daný. Nejprve se budou muset sejít, nedojde-li k dohodě, předsedové odborových organizací. Možná je stávková pohotovost, demonstrace, využití prostředníka. Stávka je až poslední možnost a věřím, že k ní nedojde,“ uvedl. „Předložili jsme návrh podmínek a do půlky září jsme se správní ředitelkou pouze upravovali text. Od té doby s námi ale nikdo nejedná a nemáme od vedení podniku žádnou reakci,“ řekl Weinstein.

Vedení však upozorňuje na to, že současná kolektivní smlouva platí až do konce dubna 2016. „Prostor pro vyjednávání je zatím dostatečný a vedení je přesvědčené, že jedná s dostatečným předstihem. Dělá vše pro to, aby nebyla ohrožena stabilita podniku a zajištění veřejné dopravy,“ uvedla Hailichová. Dohoda s odbory musí podle vedení vycházet z jejich požadavku a zároveň z reálných možností firmy.

Požadavek na růst mezd o osm procent považuje Weinstein za výchozí jednací pozici. „Není to však klíčová záležitost. Další věci se týkají například zvýšení odstupného a situace v opravárenství, v němž se dělal audit. Část lidí byla propuštěna a část odešla sama a jejich místo zaniklo. Takto se letos snížil stav z 800 lidí o 100. Lidem se mění pracovní doby a začíná to být složité,“ řekl Weinstein. Zapochyboval o tom, že bude možné zajistit všechny činnosti tak, aby doprava i nadále bez problémů fungovala.

Vedení tvrdí, že audit ukázal, že je možné údržbu a opravy vozidel dělat efektivněji. „Na jeho základě se do konce roku zruší 78 dělnických míst. Většina zaměstnanců přešla na jinou pozici, nebo odešli po dohodě do starobního důchodu. Parametry nového systému ještě dolaďujeme a se zaměstnanci o něm diskutujeme. Začne fungovat od dubna 2016,“ uvedla Hailichová.

Celkem má podnik 2700 zaměstnanců a patří k největším zaměstnavatelům v kraji.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno