Tomáš Janeba, prezident Asociace pro rozvoj infrastruktury (ARI), vítá zájem Radima Jančury cíleně zvyšovat efektivitu při obnově a rozvoji dálniční sítě v ČR. „V tomto směru máme stejný cíl, ale domnívám se, že v případě rekonstrukce dálnice D1 není situace jednoduše černobílá. Bohužel je to výsledek zcela nekoncepčního přístupu a politiky rezortu dopravy,“ konstatuje Janeba ve stanovisku, které získala redakce eLogistika.info.
Odborná diskuze měla být vedena dříve a ne několik dnů před tendrem. „Česká republika se potýká s chronickou neschopností vyčerpat fondy EU, neboť řada politicky upřednostňovaných projektů neprošla testy požadovanými EU. Doplácí tak na nedostatečnou připravenost mnoha dalších projektů z důvodu zastavení jejich projektové přípravy v minulých letech a bohužel také neochotu vést odborný dialog o způsobu řešení,“ dodává Tomáš Janeba.
„Vítáme odbornou diskuzi o nejefektivnějším technickém řešení, ale v tomto případě jsme jí měli vést minulý rok a ne pár dní před vypsáním tendru. Problém „drahých dálnic“ je nutné hledat už v procesu návrhu řešení, kde neexistuje žádná motivace nalézt nejefektivnější řešení. Než přesvědčovat ŘSD o náplni své práce, je lepším řešením spojit odpovědnost za design a výstavbu do jedné veřejné zakázky,“ vysvětluje Janeba. Vítězná nabídka by měla nabídnout nejlepší hodnotou za peníze. Toto je koncept nejen uplatňovaný v zahraničí, ale také nedávno zmiňovaný panem Kalou, novým šéfem NKÚ.
„V současné době je tlak na realizační ceny obrovský, pro menší firmy až likvidační, takže vzniká oprávněná obava o kvalitu staveb. S klesající cenou roste potřeba důsledného sledování a vymáhání kvality,“ říká Janeba. Objektivní potřeba zahájit rekonstrukci páteřní dálnice, blížící se termín pro dočerpání dotací a stav stavebního trhu patrně převáží nad možností otevřít diskuzi a hledat jiné řešení. ARI souhlasí, že bude důležité prosazovat důslednou kontrolu kvality a vymáhání nápravy skrytých vad. „Dodavatelé musí realizovat stavbu s vědomím, že pokud podcení kvalitu, tak bude platit padni komu padni,“ dodává Janeba.
Alternativním řešením opravy dálnice D1 mohlo být využití modelu PPP. Technické řešení rekonstrukce mohli navrhnout sami uchazeči a vítěz by ručil za výsledné řešení svým vlastním kapitálem v řádu stovek milionů korun po dobu 20-30 let. Správně nastavené zadávací řízení s dostatečným zájmem konkurujících si uchazečů by zaručilo dostatečný tlak na cenu i invenci nabídek. Obdobný PPP model je úspěšně využíván v sousedním Německu, kde se v posledních letech zrekonstruovalo a rozšířilo přes 400 km páteřních dálnic za 80 miliard Kč.
Desatero pro českou infrastrukturu
ARI formulovala „Desatero pro českou infrastrukturu“, které zdůrazňuje potřebu klíčových změn a podporuje odborný dialog nad hledáním systémového a koncepčního řešení. „Nemá smysl hledat viníka, protože není možné ukázat prstem. Celý proces od A do Z je dlouhodobou politickou nekompetencí zcela rozladěn. Politici mají pojmenovat dlouhodobé cíle a vyžadovat jejich nejefektivnější naplnění, ale nemají už zasahovat do následného procesu,“ říká Tomáš Janeba.
„Čtyřletý politický cyklus nemotivuje politiky chovat se jako správný hospodář. Současná vláda má už například čtvrtého ministra dopravy. Nejefektivnější řešení dálnice je nutné posuzovat z pohledu jejího celoživotního cyklu, minimálně 20-30 let. Pokud chceme kvalitní a údržbově efektivní řešení, pak můžeme zvolit dražší investici, ale musíme zajistit, aby za kvalitu a úsporu při provozu ručil dodavatel a ne daňový poplatník,“ dodává Tomáš Janeba.
Zdroj:elogistika.info