Zdroj: Freeimages.com

[quote]Praha připravuje vylepšení karty do MHD lítačka, cílené na školy. Partnerské školy budou moci pro svoje žáky žádat o kartu hromadně a také ji využívat ke svým účelům, například pro vstup do budovy. Rozhodli o tom pražští radní. Do zkušebního projektu se má zapojit osm škol. Náklady na jednu školu činí 125.000 korun. Lítačku si za rok ostrého provozu pořídilo zhruba 258.000 lidí.[/quote]

Děti si budou moci o karty zažádat a vyzvednout je přímo ve školách.

,,Dětem budou rozdány přihlášky, odnesou si je domů, rodiče vyplní a poté dostanou bezplatně lítačku,“ vysvětlila primátorka Adriana Krnáčová.

Karta je pro děti do 15 let zdarma. Přípravu projektu má na starosti městská společnost Operátor ICT.

Pro školy bude projekt výhodný i proto, že děti budou moci kartu využívat například při výdeji obědů, v bufetu nebo pro vstup do budovy či učeben. Právě to je jeden z důvodů, proč je podle vedení města mezi školami o účast velký zájem. Podle ředitele Operátora ICT plán vychází i z podnětů ze strany samotných škol. V prvním roce zkušebního provozu se počítá s osmi školami, další se však mohou hlásit a v příštím roce se může počet zvýšit.

Podle Krnáčové odstartuje projekt v základní škole Otokara Chlupa v Praze 13, a to v únoru nebo březnu příštího roku.

,,O zařazení do systému musí škola požádat sama a může si na kartu nahrát libovolnou funkci, kterou dnes využívá nebo je pro ni potřebná,“ doplnila primátorka.

Systém by měl být lépe zabezpečený než karty nebo čipy, které školy používají v současnosti. V budoucnu by se mohla nabídka rozšířit i na střední a vysoké školy.

Lítačku už je možné využít jako průkaz do Městské knihovny, zvažuje se přidání slevy na vstupném do zoo či botanické zahrady. Vedení města v minulosti mluvilo i o dalších funkcích, podle dnešního vyjádření primátorky nicméně rozšiřování projektem do škol skončí. Má jít v první řadě o cestovní doklad.

Magistrát a firma Operátor ICT plánují příští rok spustit novinky v oblasti placení za MHD. Lidé budou moci platit za krátkodobé i časové jízdenky prostřednictvím e-shopu a mobilní aplikace či si do systému zaregistrovat platební kartu a prokazovat se s ní stejně jako nyní s lítačkou či opencard.

Lítačka začala v ostrém provozu fungovat 1. listopadu loňského roku. Za tu dobu si ji podle primátorky pořídilo zhruba 258.000 lidí, z toho asi 100.000 přes internet. Měsíční náklady na provoz jsou 3,185 milionu, což je 45 procent původních nákladů na opencard. Pořízení lítačky vyšlo město na 8,2 milionu korun. Opoziční strany v minulosti kritizovaly fakt, že město kartu pořídilo bez otevřeného výběrového řízení a že nenabízí žádné služby, které by lidem usnadnily nákup jízdného.

Zdroj: ČTK