[quote]Slovensko ve čtvrtek otevřelo nový úsek dálnice D1, který vyplnil poslední mezeru na zhruba 140 kilometrů dlouhém dálničním spojení od severoslovenského Ružomberoku do Prešova na východě země. Nových 11,2 kilometru dálnice vede mimo několika obcí, přes které podle ministerstva dopravy dosud denně projelo v rámci tranzitní dopravy 15.000 automobilů, a zrychlí jízdu mezi tunelem Branisko a Prešovem.[/quote]

„Otevření tohoto dálničního úseku má širší než jen regionální význam. Otevřením této dálnice pro motoristy máme na Slovensku druhý nejdelší dálniční úsek, a to v délce téměř 140 kilometrů, tedy lze jet po dálnici souvisle od Ružomberoku až po Prešov,“ uvedl ministr dopravy Ján Počiatek.

Zakázku na dálnici Fričovce-Svinia v hodnotě téměř 130 milionů eur (3,5 miliardy korun) mělo na starosti konsorcium firem Doprastav a Strabag. Výstavba úseku s 15 mosty začala před čtyřmi lety, většinu nákladů na projekt Slovensko pokryje z fondů EU.

Zmiňovaný nový úsek dálnice spolu s dalšími úseky dálnic u Martina a Levoče, které byly otevřeny dříve v letošním roce, zrychlí podle ministerstva dopravy jízdu z Bratislavy do zhruba 400 kilometrů vzdáleného Prešova po dálnici D1 o půl hodiny. Stavební firmy v zemi letos dokončily 56 kilometrů dálnic a rychlostních silnic, dalších 77 kilometrů je ve výstavbě.

K souvislému dálničnímu spojení ze slovenské metropole na východ země chybí dokončit 25 kilometrů rozestavěné dálnice u Žiliny, jejíž součástí bude i 7,5 kilometru dlouhý tunel, a také téměř 29 kilometrů dálnice u Ružomberoku.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno