Zdroj: Archiv

[quote]Slovensko včera uvedlo do provozu informační systém s údaji o situaci na silnicích a ve vlakové dopravě. Aktuální informace získají zájemci na webu nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Podobný projekt funguje také v České republice.[/quote]

„Spouštíme systém, který lidem pomůže lépe se zorientovat v aktuální situaci v dopravě, ušetří jim čas a věřím, že i zvýší bezpečnost,“ uvedl ministr dopravy Arpád Érsek.

Motoristé a cestující mohou prostřednictvím národního systému dopravních informací získat například informace o intenzitě dopravy na silnicích, nehodách, dále o počasí a výstrahách meteorologů. Systém rovněž informuje o zpoždění vlaků a zobrazuje mapu dostupných cyklotras.

Data ze slovenského systému, který využívá různé zdroje informací, mohou bezplatně využívat také provozovatelé navigačních služeb. V současnosti na Slovensku poskytují informace o situaci v dopravě například rozhlasové stanice či mobilní a internetové aplikace, které čerpají informace i od motoristů.

Zakázku na vybudování systému v hodnotě přes 14 milionů eur (378 milionů korun) získala v roce 2015 telekomunikační společnost Slovak Telekom, která podle hodnotící komise předložila nejvýhodnější nabídku ze tří společností.

Ze soutěže ministerstvo dopravy kvůli nesplnění podmínek dříve vyloučilo vícero zájemců. Mezi nimi byla také česká skupina Vars Brno, která podle listu Denník N dodala podobnou aplikaci v ČR za výrazně nižší cenu než vítěz slovenského tendru. List napsal, že kvůli vyloučení ze soutěže firma vede na Slovensku soudní spor, ve kterém dal soud naposledy za pravdu státu. Společnost ale podala odvolání.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno