Zdroj: Freeimages.com

[quote]Stíhačky slovenské armády ze čtvrtka na pátek vystartovaly k civilnímu letadlu, se kterým úřady letového provozu neměly spojení. Bitevníky doprovázely stroj až do České republiky, kde se pilotovi letounu radiové spojení podařilo obnovit.[/quote]

,,Takzvaný ostrý start si vyžádala situace, při které orgány řízení letového provozu neměly spojení s německým dopravním letadlem Boeing 737-8 společnosti SunExpress Deutschland nad slovenským územím,“ uvedla mluvčí slovenského ministerstva obrany Danka Capáková.

Dvojice slovenských stíhaček, které jsou zařazeny do systému protivzdušné obrany NATO, následně doprovázela letadlo na lince Varna-Kolín nad Rýnem/Bonn až do Česka.

Bitevníky v rámci pohotovostního systému Severoatlantické aliance zasahují nejen proti narušitelům vzdušného prostoru, ale i jako pomoc letadlům v nouzi, při ztrátě spojení či únosu letounu. Právě ztráta spojení je podle slovenského ministerstva obrany jednou z nejčastějších příčin ostrých vzletů bitevníků. Dříve v tomto roce slovenské úřady zaznamenaly tři podobné případy.

Zdroj: ČTK