Zdroj: freeimages.com

[quote] Slovensko již neplánuje regulovat počet stanic technické kontroly (STK) a emisní kontroly (EK) vozidel. Předpokládá to návrh novely příslušného zákona, který schválila vláda premiéra Roberta Fica. Podle národní asociace STK úplná liberalizace trhu může ohrozit bezpečnost silničního provozu.[/quote]

Na pětimilionovém Slovensku je v současnosti asi 130 pracovišť technické kontroly a 230 stanic emisní kontroly. Provozují je soukromé firmy. Nově si tato pracoviště bude moci otevřít každý zájemce, který splní podmínky. Od změn si ministerstvo dopravy slibuje zkrácení čekacích dob na absolvování kontrol.

Technickým a emisním kontrolám na Slovensku se v pravidelných intervalech musejí podrobit vozidla, která jsou zaregistrována v policejní evidenci. Kontroly vyjdou na několik desítek eur. Kabinet zároveň navrhl snížení pokut pro případ, že držitel vozidla zmiňované kontroly neabsolvuje včas.

Asociace STK prosazovala postupné rozšiřování sítě stanic STK v závislosti na vytíženosti stávajících pracovišť a na počtu vozidel registrovaných v jednotlivých regionech. Argumentovala také příkladem České republiky, kde změnou zákona došlo pouze ke stanovení podmínek rozšiřování počtu stanic technické kontroly, byť české ministerstvo dopravo plánovalo výrazné zvýšení počtu těchto pracovišť. Podle asociace na Slovensku hrozí nekontrolované uvolnění trhu, který má být prostřednictvím kontrol stavu vozidel zárukou bezpečnosti silničního provozu.

Slovenské ministerstvo dopravy očekává, že po liberalizaci trhu se počet STK v příštích letech zhruba zdvojnásobí a síť stanic EK rozroste o asi polovinu.

Ve zhruba desetimilionovém Česku je nyní přibližně 370 stanic technické kontroly a jejich nízký počet je dlouhodobě terčem kritiky. Letos přijatý zákon by měl usnadnit otevírání nových stanic v oblastech, kde je jejich kapacita silně vytížena, například kolem Prahy. Odhaduje se, že by se počet STK mohl zvýšit zhruba o 15 procent, licenci k jejich provozování budou i nadále udělovat krajské úřady.

Původní návrh zákona z dílny ministerstva dopravy přitom chtěl otevírání nových stanic usnadnit a celý trh tak více otevřít konkurenci. Proti tomu ale protestovali stávající provozovatelé, podle kterých by rozvolnění pravidel snížilo standard prováděných kontrol. Kromě STK je v ČR také přibližně 1800 stanic měření emisí – část je součástí stanic technické kontroly, většina je ale na nich nezávislá.

Zdroj: ČTK