Zdroj: Archiv

[quote]Slovensko připravuje výrazné snížení pokut za jízdu osobních automobilů bez dálničního kuponu po zpoplatněných silnicích. Ministerstvo dopravy připravilo změnu příslušného zákona poté, co země v úvodu roku zavedla dálniční známky v elektronické podobě a zahájila kontrolu zaplacení poplatku prostřednictvím kamer na dálnicích a rychlostních silnicích.[/quote]

Zatímco v současnosti řidiči bez platné známky hrozí ve správním řízení pokuta 300 eur (8100 korun) za každý den jízdy po dálnici nebo rychlostní silnici, podle návrhu ministerstva to bude 150 eur (4050 Kč), ale nanejvýš jednou za měsíc. Pokutu mohou úřady vymáhat až dva roky zpětně. Roční dálniční známka pro osobní vozy na Slovensku přijde na 50 eur (1350 korun), pokuta by tak nově dosáhla trojnásobku ceny ročního kuponu.

Snížení pokut navrhlo ministerstvo dopravy s odůvodněním, že stávající sankce jsou nepřiměřeně přísné i ve srovnání se sousedními zeměmi. Nová pravidla sankcí by se měla vztahovat i na viníky, které systém odhalí před chystanou změnou příslušného zákona.

Úřady podle slovenských medií dosud hromadně nezačaly posílat pokuty za chybějící dálniční kupony a měly by vyčkat na schválení novely zákona o dálniční známce.

Kontrolu vozidel provádí správce dálnic NDS prostřednictvím kamer, které snímají poznávací značku auta. Systém pak porovná údaje s databází automobilů, které mají dálniční známku zaplacenou. Dosud systém odhalil desítky tisíc případů jízd „na černo“, většinou šlo o vozy ze zahraničí. Navzdory tomu výnos z prodeje kuponů byl podle dřívějších informací v porovnávání s očekáváními slovenských úřadů vyšší, a to právě z důvodu efektivnější kontroly zaplacení poplatku.

Dálniční známka na Slovensku je určena pro vozidla do 3,5 tuny. Motoristé si mohou vybrat desetidenní, třicetidenní nebo roční známku, koupit ji lze například přes internet nebo na vybraných obchodních místech, zejména na čerpacích stanicích.

Systém elektronických dálničních známek provozuje společnost SkyToll, která na Slovensku zajišťuje také výběr mýtného za jízdu autobusů a nákladních vozidel po zpoplatněné síti silnic. Na rozdíl od dálničních známek mýtné závisí na ujeté vzdálenosti.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno