[quote]Slovensko zmodernizovalo svou vládní letku, kterou v minulosti tvořily dosluhující stroje ruské výroby. Po květnovém nákupu letadla Airbus A319 slovenské ministerstvo vnitra minulý týden zakoupilo další letadlo stejného typu a dříve obstaralo také dva jiné dopravní letouny.[/quote]

Z uzavřených smluv vyplývá, že za čtyři stroje Bratislava zaplatí dohromady asi 79,5 milionu eur (2,1 miliardy Kč). Ani jedno ze zmiňovaných letadel není nové. Kromě letounů Airbus, z nichž jeden začala vládní letka využívat letos v červnu, Slovensko zakoupilo také dvě více než 20 let stará letadla Fokker.

Slovensko na přepravu politiků či evakuaci svých občanů ze zahraničí v minulosti využívalo letadla TU-154M a Jak-40. Jeden ze dvou strojů TU-154M, který má mnohem vyšší spotřebu paliva a kratší dolet než Airbus A319, byl ale dlouhodobě mimo provoz. Právě končící technickou životností a vysokými náklady na provoz letadel ruské výroby slovenské ministerstvo vnitra zdůvodňovalo obnovu vládní letky.

List Sme citoval analytika Petera Šveca, podle kterého jsou ale vládní letadla málo vytížena, a piloti proto nemají dostatečné zkušenosti.

„Budeme mít velká letadla, s nimiž létáme velmi málo hodin. V žádném případě se tak nemůže vytvořit prostředí, ve kterém by byla zajištěna bezpečnost v nejvyšší míře, která je zajišťována ve vyspělých leteckých společnostech,“ řekl.

O modernizaci vládní letky hovořili slovenští politici léta. Stát k nákupu letadel nakonec přistoupil bez širší veřejné diskuse po letošních volbách. Například slovenský premiér Robert Fico v minulosti využíval i komerční letecké linky, což jeho úřad tehdy zdůvodňoval šetřením.

Zdroj: ČTK