[quote]Slovensko v rámci chystané modernizace armádního letectví zvolí proevropské a proatlantické řešení, nehodlá nakupovat ruské stíhačky. Novinářům to včera řekl ministr obrany Peter Gajdoš, který čelí výtkám za to, že odkládáním rozhodnutí o nahrazení dosluhujících ruských letounů typu MiG-29 přetrvává v této oblasti závislost země na Rusku. Podle Gajdoše přezbrojit ovšem potřebuje také pozemní vojsko a realizace projektů bude záviset na vyčlenění potřebného balíku peněz vládou.[/quote]
,,Přezbrojení vzdušných sil je nevyhnutelné, ale vše závisí na penězích. Jednoznačně hledáme proevropské a proatlantické řešení. Prodloužení životnosti migů je jen plán B. Stále platí varianta nákupu letadel, jediným limitem jsou finanční možnosti Slovenské republiky,“ řekl Gajdoš.
Dodal, že servisní smlouva s Ruskem ohledně migů platí do roku 2019.
Slovensko již za předchozí vlády začalo vyjednávat se Švédskem ohledně pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen, které používá i české armáda. Gajdoš potvrdil, že Slovensko dostalo také nabídku od Spojených států a Ruska, byť dodal, že nikdo nepočítá s nákupem migů.
,,Když jsme v roce 2016 převzali vedení resortu obrany, museli jsme jednání se Švédy začít prakticky od nuly. Ukázalo, že nemají zájem o pronájem letových hodin, jak tomu bylo v případě České republiky,“ uvedl Gajdoš.
Kabinet premiéra Roberta Fica loni zavázal ministra obrany, aby do konce letošního září předložil konkrétní řešení ohledně modernizace stíhacího letectví. Gajdoš ovšem žádá odklad tohoto termínu, což zdůvodnil snahou vyjednat co nejlepší podmínky. Řekl také, že jeden z výrobců v poslední nabídce navýšil původní cenu o několika stovek milionů eur.
Odkládání rozhodnutí o budoucnosti stíhacího letectví kritizovali nejen představitelé opozice, ale Gajdošův náměstek na ministerstvu Róbert Ondrejcsák. Shodně tvrdili, že co nejrychlejší výměna stávajících bojových letounů je strategickým zájmem země i v souvislosti se snížením závislosti na Rusku.
Gajdoš řekl, že Slovensko potřebuje modernizovat také techniku pozemního vojska, které označil za základ ozbrojených sil.
,,Zatímco ve vzdušných silách se již realizuje výměna některých druhů letectví, pozemní síly se modernizace již desítky ani nedotkly. Tady rovněž potřebujeme přezbrojit techniku sovětské provenience,“ uvedl Gajdoš.
Ministerstvo obrany dříve předložilo plán modernizace armádní techniky, který počítá s náklady 6,77 miliardy eur (177 miliard korun) do roku 2030. Projekty bude možné podle Gajdoše uskutečnit pouze v případě, že vláda na ně vyčlení peníze.
Zdroj: ČTK