[quote]Slovenský státní železniční dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) potvrdil, že se zástupci Evropské komise u něj zajímali o postupy při prodeji použitých kolejových vozidel. Informovala o tom v tiskovém prohlášení mluvčí ZSSK Jana Morháčová.[/quote]

Evropská komise vyšetřuje několik železničních přepravců kvůli možným kartelovým dohodám a podle dřívějších informací agentury AFP uskutečnila neohlášené prohlídky v České republice, na Slovensku a v Rakousku.

ZSSK uvedla, že s EK plně spolupracuje. „ZSSK vzhledem k rostoucímu objemu výkonů a vytíženosti vozového parku ovšem neprodává vagony schopné dalšího používání v osobní veřejné dopravě,“ sdělil osobní železniční dopravce. Dodal, že sám pociťuje nedostatek kolejových vozidel.

Již ve středu rakouská železniční společnost ÖBB potvrdila, že je jedním z podniků, kde se kontroly uskutečnily. České dráhy oznámení komise nekomentovaly.

Neohlášené kontroly jsou předběžným krokem při vyšetřování možného porušování antimonopolních pravidel a neznamenají, že dotyčné podniky se skutečně provinily.

Zdroj: ČTK