[quote]Každý se občas může splést a zapnout špatně směrovky, nebo je zapomene zrušit. Ostatní účastníci provozu tak mohou mylně vyhodnotit situaci, což může mít nedozírné následky. Smart Turn Systém pro motocykly tento problém řeší sám.[/quote]

Většina současných moderních vozidel má směrovky tímto způsobem již nastavené, ale u motocyklů to nebývá až tak obvyklé. Většina na trhu dostupných systémů, a to včetně OEM systémů od Harley-Davidson, BMW a Triumph, je vybavena jednoduchým časovým relé. Některé systémy jsou vybaveny nastavitelným časovačem.

Smart Turn System (STS) představuje inovativní zařízení, které monitoruje pohyb motocyklu a podle toho určí, kdy už směrovky vypnout. Systém STS byl vyvinut společností ABCS Sistem. Jedná se o slovinský start-up založený v roce 2014 Mihou Kovačem a Rokem Upeljem. Jejich cílem bylo a je povznést automatizaci motocyklů na mnohem vyšší úroveň.

„Jel jsem se zapnutými směrovkami a jeden velmi aktivní řidič, vyjíždějící z postranní uličky, mě odřízl,“ říká Kovač. „Podle směrovek usoudil, že chci zatočit doprava. Nikdy nevíte, co se po cestě může stát. Stačí dát jeden špatný signál a může to znamenat konec. Život je to nejcennější, co máme – a proto musíme toto riziko zredukovat, jak jen je to možné.“

Díky pohybovým senzorům zpracovává STS stovky datových elementů, včetně trajektorie, sklonu, zrychlení a chvění. Podle těchto údajů vypočítává, zda řidič už zatočil, přejel do druhého pruhu, nebo vyjel z kruhového objezdu; a pak automaticky vypíná směrovky.

Potřebné testy s různými řidiči a různými typy motocyklů již byly provedeny, nyní se společnost chystá provést také beta testy v březnu či dubnu letošního roku. Případní zájemci se mohou přihlásit zde.

Zařízení je kompatibilní s většinou motocyklů a jeho instalace je jednoduchá. STS bude dodáván se specifickými kabely, včetně toho napájecího, který se připojí k baterii. Na světě jsou dvě různé verze STS: plug ‘n‘ play pro ty motocykly, které mají již zabudovaný centrální konektor pro obě směrovky; u motocyklů, které tento centrální konektor nemají, je třeba na to jít složitěji a připojit STS zvlášť k pravé a levé směrovce.

self-cancelling-smart-turn-system-6

STS je voděodolný a umístěn může být kamkoliv, toto umístění bude ale již trvalé. Zařízení je před použitím třeba zkalibrovat, aby fungovalo tak, jak má.

Předběžná cena se pohybuje kolem částky 149 EUR (cca 4 000 Kč). Pokud si případní zájemci objednají STS již nyní, mohou ho získat za zvýhodněnou cenu. Pokud půjde vše podle plánu, dočkají se zákazníci již v červenci.