[quote]Lidé si zřejmě budou moci podat v budoucnu žádost o vydání řidičského průkazu nebo o jeho výměnu na libovolném úřadu obce s rozšířenou působností, nejen v místě trvalého bydliště jako nyní. Novelu poslanců z klubu TOP 09 a Starostů podpořil podle usnesení na sněmovním webu výbor pro veřejnou správu. Chce navíc, aby totéž platilo pro průkazy profesní způsobilosti a paměťové karty řidiče, které se dávají do digitálních tachografů.[/quote]

Žadatelé časem také nebudou muset přikládat k žádosti o řidičský průkaz papírovou fotografii. Úřad si opatří její digitální podobu z registru veřejné správy, nebo ji budou muset úředníci zhotovit vlastním fotoaparátem.

„Všechny dokumenty budou v elektronické podobě, už to nebude tak, že se bude papírová žádost s nalepenou fotografií vozit do státní tiskárny cenin,“ uvedla hlavní předkladatelka novely Věra Kovářová.

Vydávání průkazů by se díky tomu mohlo podle ní urychlit.

Papírová fotografie bude nadále nutná u mezinárodních řidičských průkazů. Za jejich vydání budou lidé nově platit 50 korun.

Výhradně úřady obcí s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště budou dále řešit například odebírání řidičských průkazů nebo pozastavování jejich platnosti.

„Byl by problém s pravomocemi, kdo zahajuje správní řízení,“ poznamenala Kovářová.

Poplatek za vydání řidičského průkazu vzroste z nynějších 50 korun na 200 korun. Původní novela předpokládala zdražení na 100 korun jen v případě, že žádost bude podána na jiném úřadě než v místě trvalého bydliště.

Razantnější růst poplatku je podle zdůvodnění dán tím, že se neměnil řadu let a lidé ušetří za papírovou fotografii. Navíc obyvatelé, kteří žijí jinde než v místě bydliště, nebudou muset kvůli podání žádosti a vyzvednutí průkazu cestovat, což jim uspoří čas i peníze.

Zdroj: ČTK