[quote]Sněmovna dnes rozhodnutí o zřízení vyšetřovací komise k problematické výstavbě pražského tunelu Blanka do doby, než bude zvolen předseda komise ke stavbě dálnice D47 u Ostravy. Návrh na zřízení komise k Blance vyvolal poměrně dlouhou debatu poslanců. Kritizují jej zejména zástupci opozičních TOP 09 a Starostů a ODS, podle nichž by byla zbytečná. [/quote]

Návrh na založení komise inicioval na žádost pražské primátorky Adriany Krnáčové poslanec Bronislav Schwarz (oba ANO). Komise by měla prověřit „správnost, hospodárnost a zákonnost postupů osob, které jsou odpovědné za projekt, stavbu a stavební dohled“ a to, zda byly ochráněny zájmy investora, tedy hlavního města.

Opoziční a i někteří vládní poslanci ale poukazují na to, že město vede kvůli výstavbě tunelu různé spory a arbitráže. Pochybují o tom, že by do záležitosti měla nyní dolní komora vstupovat.

„Nevím, proč bychom měli zatěžovat Sněmovnu,“ uvedl Daniel Korte (TOP 09 a Starostové). Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury chce Krnáčová přenést odpovědnost z Prahy na dolní komoru.

Sociální demokrat František Adámek se tázal, čím by se měla komise zabývat. Jestli bude posuzovat faktury, stavební deníky nebo politické rozhodnutí o zahájení výstavby tunelu.

Vznik komise naopak podpořil v debatě například Martin Komárek (ANO), který prý chápe strach a demagogii ze strany TOP 09 a ODS. „Pokud chceme vidět světlo na konci tunelu, založme tuto komisi,“ nabádal Sněmovnu.

Další poslanci poukazovali na to, že Sněmovna už loni v říjnu založila komisi k výstavbě dálnice D47, ale protože dosud nemá předsedu, nemůže začít pracovat. Předseda KSČM Vojtěch Filip pak prosadil odklad rozhodnutí o komisi k Blance, jeho návrh podpořili poslanci všech klubů kromě ANO.

Stavba tunelu Blanka, který bude součástí severozápadního dílu vnitřního okruhu metropole, si vyžádá asi 37 miliard korun. Náklady budou proti původním předpokladům nejméně o šest miliard vyšší. Výstavba začala za primátora Pavla Béma (ODS). Severozápadní část okruhu měla být podle plánů otevřena už před čtyřmi lety, stavba se ale protahovala. Minulá městská rada slibovala loňský prosinec, nynější radní letošní duben a nyní polovinu září.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno