[quote]Sněmovní hospodářský výbor nepodpořil úpravu, podle níž by piloti mohli létat pro aerolinky nejen v pracovním poměru, ale taky na živnostenské oprávnění. K vládní novele zákona o civilním letectví to navrhoval připojit zpravodaj Václav Snopek kvůli nedostatku pilotů. Podporu výboru má naopak návrh Jaroslava Klašky, jenž mimo jiné upravuje vztahy mezi vlastníky a provozovateli letišť.[/quote]

Právě o poměru mezi vlastníky a provozovateli se mezi poslanci rozproudila rozsáhlá diskuse. Ministerstvo dopravy původně navrhovalo posílení práv držitelů licence na úkor majitelů. Mohli by být podle informací z výboru vyvlastněni. Cílem bylo, aby provozovatel mohl oplotit ruzyňské letiště. Ministerstvo obrany se ale obávalo toho, že by mohlo o některá letiště přijít.

Nechystáme žádnou revoluci proti státnímu majetku,“ zdůraznil náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva. Poměřovaly by se podle něho dva veřejné zájmy, přičemž obrana státu by byla silnější. „Vyvlastnit majetek naruby ve prospěch soukromého subjektu je silná káva,“ podotkl naopak Klaška.

K původnímu návrhu ministerstva dopravy se ve výboru přihlásil Snopek, s úpravou neuspěl. František Laudát nakonec nepodal upravený pozměňovací návrh, i ten by podle něho mohl připravit armádu o strategická letiště. Výbor se naopak přiklonil navzdory nesouhlasu ministerstva dopravy ke Klaškově návrhu, který posiluje postavení vlastníka letiště a dává mu šanci získat licenci. Je ale možné, že další návrhy úprav v této věci poslanci podají ve druhém sněmovním čtení.

Návrh, aby piloti mohli létat i na živnostenská oprávnění, by podle Snopkova zdůvodnění mohl řešit problém s jejich nedostatkem vyvolaným odchody do zahraničí. Předseda výboru Ivan Pilný ale upozornil na to, že pozměňovací návrh není napsán úplně správně, týkal by se i palubního personálu a založil by takzvaný švarcsystém.

Vládní novela zákona, kterou se výbor zabýval, má na základě evropských směrnic především přispět ke snížení hluku na letištích. Provozovatelé letišť budou muset například vypracovávat zprávy o provozu a hluku na letišti i o zavedených nebo zamýšlených opatřeních. Budou muset také hodnotit jejich dopady.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno