[quote]Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce po ministerstvu dopravy (MD), aby každý měsíc předkládalo vládě pro informaci údaje o stavbách, u kterých je šance, že budou zahájeny v letošním, příštím nebo přespříštím roce. Sobotka to řekl po úterním jednání ekonomických ministrů české vlády se zástupci tripartity. Harmonogram výstavby totiž zásadním způsobem komplikuje to, že Evropská unie neuznává u velké části stavebních zakázek posudky vlivu stavby na životní prostředí (takzvaný proces EIA).[/quote]

„Chtěl bych, aby klíčové dopravní stavby byly v tuto chvíli pod přímou kontrolou vlády. Jde o podobný systém, který jsem uplatňovali a uplatňujeme při kontrole čerpání evropských fondů,“ uvedl Sobotka.

Podotkl, že ministerstvo požádal také o to, aby připravilo do vlády materiál, který se bude zabývat situací kolem staveb, které mají staré povolení EIA ještě z dob kdy Česko nebylo členem Evropské unie.

„Pan premiér zadal úkoly ministerstvu dopravy, aby předložilo seznam staveb, které se již můžou realizovat a seznam staveb, které jsou podmíněny novou EIA,“ uvedl odborový předák Josef Středula. Podle něj je možné, že kvůli problémům se starou EIA bude nutné znovu rozdělit některé finanční prostředky. „Jsme připraveni takovou realokaci podpořit,“ dodal.

Problémy s posudky na životní prostředí má v Česku 98 dopravních staveb v ČR za zhruba 130 miliard korun. Dosavadní několikaměsíční jednání zástupců ministerstev dopravy a životního prostředí s evropskými úředníky zatím výjimku pro české stavby nepřineslo, a ministerstvo dopravy proto připravilo plán, jak urychleně stavbám zajistit opakování procesu EIA podle nových pravidel. Počítá s opakováním části procesu a urychleným zahájením dalších kroků stavební přípravy během schvalování nového posudku EIA.

Staré posudky mají například část pražského okruhu u Běchovic, chybějící úseky dálnice D4 u Milína a z Čimelic do Mirotic, D11 z Hradce Králové do Smiřic nebo D35 z Opatovic do Ostrova, nebo chybějící část D3 k rakouským hranicím. Opakování celého procesu může podle ministerstva dopravy stavby zdržet o jeden až tři roky.

Zdroj: ČTK