Zdroj: Archiv

[quote]Jako prevence před opakováním smogových situací, které trápí v posledních dnech Česko, by podle premiéra Bohuslava Sobotky mohlo působit mimo jiné větší rozšíření používání elektromobilů v Česku. Ministrům proto navrhne, aby zvážili přesun peněz z evropských fondů do elektromobility.[/quote]

„Vláda by měla primárně připravit systémové nástroje, určitě by měla jít touto cestou,“ řekl novinářům na dotaz, zda ministerstva elektromobily používají.

Dodal, že chybí hlavně síť nabíjení.

„Vláda se musí postarat o to, aby byla infrastruktura. Když se podíváte na hustotu nabíjecích stanic, tak to není dobrá situace,“ konstatoval.

V hlavním městě, kde je situace lepší, vidí Sobotka používání elektromobilů vládními úřady jako perspektivní. Připomenul, že některé úřady už auta na elektropohon používají.

Opatření proti znečišťování ovzduší budou ministři probírat na dnešním jednání kabinetu. Sobotka před jednáním novinářům zopakoval, že města by měla víc používat možnosti, které jim dává zákon pro boj se smogem. Regulační řády ani nízkoemisní zóny zatím neplatí nikde, uvedl s tím, že Praha už zónu alespoň připravuje.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce je jeho úřad připraven poskytnout samosprávám odbornou pomoc, nástroje pro boj se smogem si ale musejí vypracovat samy.

Zdroj: ČTK