[quote]Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 přistál v noci na dnešek po sedmnáctihodinovém letu v americkém městě Allentown v Pensylvánii, a urazil tak další kus cesty kolem světa. Uvedla to agentura AP, podle níž bude nyní letoun pokračovat směrem na New York.[/quote]

Na svou zatím poslední a celkově 13. etapu dlouhou téměř 1050 kilometrů letadlo vyrazilo z Daytonu v Ohiu. Předtím Solar Impulse 2 přes USA letěl se zastávkami v Oklahomě, Arizoně a Kalifornii.

Solar Impulse 2 zahájil cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a má už za sebou i nejobtížnější etapu, kterou byl přelet Pacifiku. Po plánované zastávce v New Yorku čeká stroj let přes Atlantik do Evropy.

Cílem projektu je propagace solární energie, která je jediným zdrojem pohonu letounu. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno