[quote]Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 se v úterý vydá na svou poslední americkou etapu, z pensylvánského Lehigh Valley odletí do New Yorku. Letový tým na twitteru doporučil obyvatelům New Yorku, aby nechodili spát a počkali si na průlet stroje kolem sochy Svobody. Let potrvá asi čtyři hodiny, přistání je plánováno na letišti Johna Kennedyho, odkud se později vydá k přeletu Atlantiku do Evropy.[/quote]

Start z Pensylvánie byl stanoven na dnešní půlnoc místního času (06:00 SELČ), zhruba po dvou až třech hodinách letu pilot Andre Borschberg obkrouží sochu Svobody a poté zamíří k letišti JFK.

V pořadí 14. etapa měří asi 130 kilometrů, stroj by ji měl urazit do čtyř hodin. Poté piloty čekají ještě dvě další etapy, jedna na ještě neupřesněné místo do Evropy a druhá pak do Abú Zabí. Obě potrvají asi 120 hodin, spolu s přeletem z Japonska na Havaj tak budou patřit k nejdelším a nejnáročnějším.

Solar Impulse 2 zahájil cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Cílem projektu je propagace solární energie, která je jediným zdrojem pohonu letounu. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno