[quote]Letoun na solární pohon Solar Impulse 2, který podniká cestu kolem světa, bude muset zůstat nejméně týden v Japonsku, a odložit tak svou cestu přes Tichý oceán. Poryvy větru mu totiž poškodily křídlo. Stroj směřoval z Číny k Havajským ostrovům, když se organizátoři rozhodli, že kvůli špatnému počasí raději přistanou v japonské Nagoji na ostrově Honšú.    [/quote]

Po přistání v pondělí pozdě večer bylo křídlo letounu přikryto, aby bylo chráněno před deštěm a sluncem. „Poryvy větru ale byly tak silné, že se ten kryt začal třást a zničil pohyblivé díly na hraně křídla,“ uvedl Bertrand Piccard, který je šéfem celého projektu. Bude podle něj trvat nejméně týden, než se křídlo podaří opravit.

Solar Impulse 2 vzlétl v neděli z čínského Nankingu a měl před sebou nejdelší část své cesty – šestidenní let na Havaj dlouhý 8175 kilometrů. Kvůli zhoršení počasí ale neplánovaně přistál v Japonsku.

Cesta kolem světa začala 9. března v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Má trvat pět měsíců, z toho vlastní let 25 dní. Celá trasa by odhadem měla být dlouhá asi 35.000 kilometrů. Piccard a švýcarský pilot André Borschberg, kteří se v pilotování stroje po etapách střídají, se projektem snaží podpořit využívání sluneční energie.

První etapy cesty probíhaly v relativně rychlém sledu, na východním pobřeží Číny se však letoun zdržel více než měsíc při čekání na počasí vhodné ke startu. Ten byl několikrát na poslední chvíli odložen. Každé zdržení přitom ohrožuje další fáze letu. Tým potřebuje přeletět Spojené státy a poté Atlantik, než začne v srpnu vrcholit hurikánová sezona.

Solar Impulse 2 je vylepšenou verzí prvního letadla Solar Impulse, které piloti vyzkoušeli při přeletech nad Evropou, Afrikou a Spojenými státy. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Zdroj: ČTK

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno